Formkurvan fortsätter att peka spikrakt uppåt för Zlatan Ibrahimovic. Svensken hade stor show när han var tillbaka i PSG efter landslagsuppehållet. 15 minuter in i matchen på Parc Des Princes påbörjade 34-åring sin målkavalkad med att dunka upp 1-0 i nättaket bakom Nice-målvakten.
Tre minuter senare utjämnade Hatem Ben Arfa för gästerna. Men sedan var det Zlatan-show igen. Med tio minuter kvar av den första halvleken fick huvudstadslaget en frispark i ett bra läge. Och som så ofta var det Ibrahimovic som skulle skjuta. Stjärnan fick kanonträff och bollen letade sig upp i krysset.
Efter paus utökade David Luiz PSG:s ledning innan Zlatan tio minuter från full tid fullbordade sitt hattrick.
Mittfältaren Adrien Rabiot drev upp bollen och spelade den i rätt ögonblick vidare till Zlatan som ensam med målvakten inte gjorde något misstag utan prickade in 4-1. Matchen var vunnen och storstjärnan hade fullbordat sitt hattrick.
Totalt har den svenske anfallaren nu gjort 30 mål i det franska ligaspelet den här säsongen.
Vill du veta mer om hur GP arbetar med kvalitetsjournalistik? Läs våra etiska regler här.