Sommaren 2020 blir en som går i fotbollens tecken. Sveriges segern mot Rumänien tidigare i vinter säkrade en biljett till det EM som kommer spelas i flera olika länder runtom i Europa.
De blågula supportrarna som vill se mästerskapet på plats kommer först få bege sig till Bilbao och Dublin för att se gruppspelet.
För de som stannar hemma och väljer att ta del av festen via teven står det nu klart hur man följer Janne Anderssons lag.
De första två gruppspelsmatcherna kommer visas i SVT. Motstånden då kommer vara Spanien, i Bilbao, den 15 juni samt det laget som kvalar till EM via Nations League-play off, i Dublin, på midsommarafton.
Matchen mot Polen, som spelas i Dublin den 24 juni, kommer däremot att visas på TV4, sen beror allt på hur långt Sverige lyckas ta sig.
Så visas slutspelsmatcherna
Eventuell åttondels, semi- och EM-final kommer sändas av TV4 – medan SVT visar en eventuell svensk kvartsfinal.
SVT:s sportchef, Åsa Edlund Jönsson, är nöjd med att hennes kanal har tilldelats premiärmatchen mot Spanien.
– Sverige-Spanien är en av EM:s mest spännande på förhand och jag tror att Sveriges premiärmatch kan bli en av mästerskapets mest tittade matcher, säger hon till Sportbladet.
Granqvist: "Magiskt!"
Utöver de ovan nämnda svenska matcherna kommer även TV4 bland annat visa mästerskapets premiärmatch mellan Turkiet och Italien, vilken spelas i Rom 12 juni.
– En fotbollssommar som inleds med Italien på Olympiastadion i Rom och avslutas med EM-final på Wembley Stadium i London låter precis som det är: Magiskt!, säger TV4-kommentatorn Lasse Granqvist till Fotbollskanalen.
Storlagsmötet mellan Tyskland och Frankrike kan ses i TV4 den 16 juni, medan mötet mellan regerande världsmästaren Frankrike och regerande Europamästaren Portugal visas i SVT den 24 juni.
Så sänds EM-matcherna:
Gruppspelet:
Fredag 12 juni 21:00, Rom: Turkiet mot Italien, TV4
Lördag 13 juni 15:00, Baku: Wales mot Schweiz, TV4
Lördag 13 juni 18:00, Köpenhamn: Danmark mot Finland, TV4
Lördag 13 juni 21:00, Sankt Petersburg: Belgien mot Ryssland, SVT
Söndag 14 juni 15:00, London: England mot Kroatien, SVT
Söndag 14 juni 18:00, Bukarest: Österrike mot vinnare playoff-grupp D, TV4
Söndag 14 juni 21:00, Amsterdam: Nederländerna mot Ukraina, SVT
Måndag 15 juni 15:00, Glasgow: Vinnare playoff-grupp C mot Tjeckien, TV4
Måndag 15 juni 18:00, Dublin: Polen mot Vinnare playoff-grupp B, SVT
Måndag 15 juni 21:00, Bilbao: Spanien mot Sverige, SVT
Tisdag 16 juni 18:00, Budapest: Vinnare playoff-grupp A mot Portugal, SVT
Tisdag 16 juni 21:00, München: Frankrike mot Tyskland, TV4
Onsdag 17 juni 15:00, Sankt Petersburg: Finland mot Ryssland, TV4
Onsdag 17 juni 18:00, Baku: Turkiet mot Wales, SVT
Onsdag 17 juni 21:00, Rom: Italien mot Schweiz, SVT
Torsdag 18 juni 15:00, Bukarest: Ukraina mot Vinnare playoff-grupp D, SVT
Torsdag 18 juni 18:00, Köpenhamn: Danmark mot Belgien, TV4
Torsdag 18 juni 21:00, Amsterdam: Nederländerna mot Österrike, TV4
Fredag 19 juni 15:00, Dublin: Sverige mot Vinnare playoff-grupp B, SVT
Fredag 19 juni 18:00, Glasgow: Kroatien mot Tjeckien, SVT
Fredag 19 juni 21:00, London: England mot Vinnare playoff-grupp C, SVT
Lördag 20 juni 15:00, Budapest: Vinnare playoff-grupp A mot Frankrike, TV4
Lördag 20 juni 18:00, München: Portugal mot Tyskland, TV4
Lördag 20 juni 21:00, Bilbao: Spanien mot Polen, TV4
Söndag 21 juni 18:00, Rom: Italien mot Wales, SVT
Söndag 21 juni 18:00, Baku: Schweiz mot Turkiet, SVT
Måndag 22 juni 18:00, Amsterdam: Vinnare playoff-grupp D mot Nederländerna, SVT
Måndag 22 juni 18:00, Bukarest: Ukraina mot Österrike, SVT
Måndag 22 juni 21:00, Sankt Petersburg: Finland mot Belgien, TV4
Måndag 22 juni 21:00, Köpenhamn: Ryssland mot Danmark, TV4
Tisdag 23 juni 21:00, London: Tjeckien mot England, TV4
Tisdag 23 juni 21:00, Glasgow: Kroatien mot Vinnare playoff-grupp C, TV4
Onsdag 24 juni 18:00, Bilbao: Vinnare playoff-grupp B mot Spanien, TV4
Onsdag 24 juni 18:00, Dublin: Sverige mot Polen, TV4
Onsdag 24 juni 21:00, München: Tyskland mot Vinnare playoff-grupp A, SVT
Onsdag 24 juni 21:00, Budapest: Portugal mot Frankrike, SVT
Åttondelsfinaler
Lördag 27 juni 18:00, Amsterdam: 2A mot 2B, TV4
Lördag 27 juni 21:00, London: 1A mot 2C, SVT
Söndag 28 juni 18:00, Budapest: 1C mot 3D/E/F, SVT
Söndag 28 juni 21:00, Bilbao: 1B mot 3A/D/E/F, TV4
Måndag 29 juni 18:00, Köpenhamn: 2D mot 2E, TV4
Måndag 29 juni 21:00, Bukarest: 1F mot 3A/B/C, SVT
Tisdag 30 juni 18:00, Dublin: 1D mot 2F (SVT)
Tisdag 30 juni 21:00, Glasgow: 1E mot 3A/B/C/D, TV4
Kvartsfinaler
Fredag 3 juli 18:00, Sankt Petersburg: W41 mot W42, TV4
Fredag 3 juli 21:00, München: W39 mot W37, SVT
Lördag 4 juli 18:00, Baku: W40 mot W38, SVT
Lördag 4 juli 21:00, Rom: W43 mot W44, TV4
Semifinaler
Tisdag 7 juli 21:00, London: W46 mot W45, TV4
Onsdag 8 juli 21:00, London: W48 mot W47, SVT
Final
Söndag 12 juli 21:00, London: W49 mot W50, TV4