Landslaget har lämnat EM bakom sig och inlett uppladdningen mot nästa sommars VM. Den 11 oktober tar Sverige emot Frankrike på Gamla Ullevi. Fyra dagar tidigare, den 7 oktober, väntar bortamatch mot Spanien.
På onsdagen presenterade förbundskapten Peter Gerhardsson den 25 spelare stora truppen till de båda landskamperna.
På målvaktssidan blir det en ny uppsättning. Inte heller den här gången finns veteranen Hedvig Lindahl med, men även Häckens Jennifer Falk saknas.
– Jennifer Falk som stod senast mot Finland kommer inte vara med. Hon är hemma. Hon och hennes sambo väntar barn och hon vill förbereda den delen hemma. Full förståelse från min sida, säger Gerhardsson på presskonferensen.
Två debutanter
Med Falk borta och Lindahl återigen petad är det Zecira Musovic, Emma Holmgren och debutanten Emma Lind som utgör målvaktsuppställningen under kommande samling.
– Det här blir en möjlighet att få se Emma (Lind) i vår miljö. En spelare som har stått en hel del och nu i Roma senast, säger Gerhardsson.
Även utan Falk finns det Häcken-spelare i truppen. Mittfältsduon Elin Rubensson och Filippa Curmark finns med.
Förutom Emma Lind, 27, finns ytterligare en debutant i Gerhardssons trupp. Linköpings Stina Lennartsson, 25, får chansen när Hanna Glas saknas på grund av knäskada.
– Stina Lennartsson spelar i ett väldigt bra Linköping där hon spelar wingback. Det är en spännande spelare med internationella kvaliteter, säger Gerhardsson.
Lennartsson var själv chockad över uttagningen.
– Jag låg i soffan och helt plötsligt svämmade min telefon över, jag följde inte ens uttagningen, säger hon till SVT.
Duon tillbaka
Landslagsveteranen Sofia Jakobsson, som inte fanns med senast, är tillbaka i truppen. Dessutom är tidigare Häcken-spelaren Julia Zigiotti Olme, som lämnats utanför de senaste samlingarna, tillbaka i landslaget.
– Hon har gjort det bra i Brighton. Hon har kommit in i laget från att ha haft lite mindre speltid i våras. Hon har hela tiden varit nära och vi känner att det är rätt tillfälle att ta med henne nu, säger Gerhardsson om Zigiotti Olme.
Innan året är slut kommer ytterligare ett landslagsfönster i november. Då Sverige ska resa till Melbourne för match mot Australien den 12 november.
Hela truppen
Målvakter
Emma Lind, Roma
Emma Holmgren, Lyon
Zecira Musovic, Chelsea
Backar
Jonna Andersson, Hammarby
Nathalie Björn, Everton
Magdalena Eriksson, Chelsea
Amanda Ilestedt, PSG
Emma Kullberg, Brighton
Amanda Nildén, Juventus
Linda Sembrant, Juventus
Stina Lennartsson, Linköping
Mittfältare/forwards
Filippa Angeldahl, Manchester City
Kosovare Asllani, Milan
Hanna Bennison, Everton
Stina Blackstenius, Arsenal
Rebecka Blomqvist, Wolfsburg
Filippa Curmark, Häcken
Lina Hurtig, Arsenal
Sofia Jakobsson, San Diego
Madelen Janogy, Hammarby
Fridolina Rolfö, Barcelona
Elin Rubensson, Häcken
Johanna Rytting Kaneryd, Chelsea
Olivia Schough, Rosengård
Julia Zigiotti Olme, Brighton
LÄS OCKSÅ: Jennifer Falk om mammalyckan: ”Vi bara kör på”
LÄS OCKSÅ: Landslagsbacken opererad – hoppas ändå på VM
Vill du veta mer om hur GP arbetar med kvalitetsjournalistik? Läs våra etiska regler här.
Kommentarer
Kommentera artikeln
Vad tycker du? Här nedan kan du kommentera artikeln via tjänsten Ifrågasätt. Märk väl att du behöver skapa ett konto och logga in först. Tänk på att hålla god ton och att inte byta ämne. Visa respekt för andra skribenter och berörda personer i artikeln. Inlägg som bedöms som olämpliga kommer att tas bort och GP förbehåller sig rätten att använda kommentarer i redaktionellt innehåll.