Det är bland andra tidningen Olé som enligt SportExpressen rapporterar att Cristiano Ronaldo nu är under utredning av polis. Anledningen är att hans familj, som för tillfället semestrar på den portugisiska ön Madeira, har spridit en video på Ronaldos son, Cristiano Ronaldo Jr, som kör vattenskoter.
Ronaldo Jr är bara tio år gammal, vilket gör det olagligt för honom att framföra en jetski då man måste ha licens för att göra det i Portugal och en sådan licens får man bara ta i vuxen ålder.
Guerreiro Cardoso, chef för landets sjöpolis, bekräftar enligt SportExpressen under måndagen att en utredning är startad.
I en intervju med portugisiska Expresso säger han sig vara medveten om vad som hänt och utreder om en böter är aktuell eller inte. Skulle det visa sig att fordonet ägs av Cristiano Ronaldo så riskerar han att få böter på upp till 28 000 kronor. Det lär han visserligen ha råd med då han uppges ha en årslön på över 300 miljoner kronor.
Cristiano Ronaldo jagar just nu ligatiteln i Serie A med sitt Juventus.
Vill du veta mer om hur GP arbetar med kvalitetsjournalistik? Läs våra etiska regler här.
Kommentarer
Kommentera artikeln
Vad tycker du? Här nedan kan du kommentera artikeln via tjänsten Ifrågasätt. Märk väl att du behöver skapa ett konto och logga in först. Tänk på att hålla god ton och att inte byta ämne. Visa respekt för andra skribenter och berörda personer i artikeln. Inlägg som bedöms som olämpliga kommer att tas bort och GP förbehåller sig rätten att använda kommentarer i redaktionellt innehåll.