Det är tajt i botten av superettan och nästan hälften av lagen är på osäker mark inför sista omgången som spelas nästa helg – Öis och Gais är två av dem.
På lördagen spelade Öis sin näst sista match för säsongen – det slutade med förlust mot seriesegrande Halmstad.
– Jag hoppas verkligen vi kan knyta ihop den här säcken nästa helg, sa Öis-målvakten Fredrik Andersson efter lördagens förlust.
LÄS MER: Öis räckte inte till mot HBK – allt avgörs i sista omgången
Sedan AFC Eskilstuna besegrade Brage med 3–1 på söndagen står det klart att Öis ligger på kvalplats inför den sista omgången.
När superettan avslutas på lördag tar Öis emot bottenlaget Umeå – så krävs alltså poäng för att det inte ska bli kval för Rödblått.
Läget i tabellen inför sista omgången
9. Norrby, 34 poäng, -1 i målskillnad
10. AFC Eskilstuna, 34 p, -15
11. Gais, 33 p, -12
12. Trelleborg, 32 p, -6
––––––––––
13. Öis, 32 p, -9
14. Dalkurd, 29 p, -8
––––––––––
15. Umeå, 26 p, -22
16. Ljungskile, 23 p, -23
Vill du veta mer om hur GP arbetar med kvalitetsjournalistik? Läs våra etiska regler här.
Kommentarer
Kommentera artikeln
Vad tycker du? Här nedan kan du kommentera artikeln via tjänsten Ifrågasätt. Märk väl att du behöver skapa ett konto och logga in först. Tänk på att hålla god ton och att inte byta ämne. Visa respekt för andra skribenter och berörda personer i artikeln. Inlägg som bedöms som olämpliga kommer att tas bort och GP förbehåller sig rätten att använda kommentarer i redaktionellt innehåll.