Vi sparar data i cookies, genom att
använda våra tjänster godkänner du det.

Stefan Olsson förlorade finalen i Australian Open.

Finalförlust för Stefan Olsson

Stefan Olsson förlorade Australian Open-finalen i rullstolstennis. Andrarankade Gustavo Fernandez blev för svår och vann med 7–5, 6–3.

Det började annars bra för Olsson, som bröt Fernandez serve direkt. Argentinaren bröt emellertid omedelbart tillbaka och av de sju första gamen var det bara ett som gick till den servande.

När Olsson arbetat sig in i matchen igen och efter två gamebollar mot sig hade kommit upp till 4–4, fick Fernandez grepp om sitt spel. I de två sista gamen i setet vann Olsson bara en boll.

I andra set fortsatte Fernandez i samma stil och Olsson tilläts inte komma tillbaka.

Stefan Olsson har trots finalförlusten gjort en bra turnering. På vägen till singelfinalen besegrade han storstjärnan Shingo Kunieda och tillsammans med belgaren Joachim Gerard vann Olsson dubbeln i Australian Open.