Vi sparar data i cookies, genom att
använda våra tjänster godkänner du det.

Drygt två veckor efter bilkraschen blev Meijer uttagen till OS. Bild: PETER HOLGERSSON
Drygt två veckor efter bilkraschen blev Meijer uttagen till OS. Bild: PETER HOLGERSSON

Efter bilkraschen – Meijer uttagen till OS

SOK stänger nu OS-truppen till Tokyo med fler nya namn.
Bland de sista namnen att skrivas upp var Michaela Meijer – som för två veckor sedan var inblandad i en allvarlig bilkrasch.

Sveriges olympiska kommitté har fastställt de sista namnen som får följa med till OS.

Bland de nya namnen återfinns simmaren Victor Johansson, som tidigare tagit guld i junior-EM, stavhopparen Michaela Meijer och bågskytten Christine Bjerendal, när Sveriges olympiska kommitté (SOK) tog ut de sista utövarna till OS-truppen till Tokyo.

"En stark OS-trupp, på samma nivå som inför Rio 2016, och som dessutom innehåller många spännande framtidsnamn", säger SOK:s verksamhetschef Peter Reinebo.

Blev påkörd av lastbil – nu uttagen till OS

För drygt två veckor sedan såg det mörkt ut för Michaela Meijers OS-chanser.

Då var stavhopparen tillsammans med friidrottsprofilerna Yannick Tregaro och Gustaf Hultgren involverade i en allvarlig bilolycka.

De inblandade blev påkörda av en lastbil och hamnade på sjukhus.

– Jag borde inte ha överlevt. Det är helt ofattbart att man klarade sig. Att bli överkörd av en lastbil som kör i 90 och komma undan med lite ont i ryggen … jag fattar inte hur det kunde gå till, sa Gustaf Hultgren till GP efter olyckan.

Endast tolv dagar efter olyckan var dock Meijer tillbaka med staven i hand då hon hoppade på Bauhausgalan i Stockholm.

Och nu, så tätt inpå olyckan får hon alltså följa med till OS.

Lind och Ymer väljs bort

För löparen Lovisa Lindh och tennisspelaren Mikael Ymer blir det dock tyvärr inget OS.

"Jag har absolut ingen förståelse för det här beslutet. Jag känner mig generad och jag skäms över deras beteende", skriver Lindh på Instagram.

Badminton: Felix Burestedt, herrsingel.

Bordtennis: Linda Bergström, damsingel, Christina Källberg, damsingel, Mattias Falck, herrsingel och lag, Anton Källberg herrsingel och lag, Kristian Karlsson, lag och Jon Persson, reserv lag.

Boxning: Agnes Alexiusson, 60 kg, Adam Chartoi, 75 kg.

Brottning: Sofia Mattsson, 53 kg, Henna Johansson, 62 kg, Alex Kessidis, 77 kg.

Bågskytte: Christine Bjerendal, individuellt.

Cykel: Emilia Fahlin, landsväg, Jenny Rissveds, mountainbike.

Judo: Anna Bernholm, 70 kg, Tommy Macias, 73 kg, Robin Pacek, 81 kg, Marcus Nyman, 90 kg.

Fotboll: Lag damer (Hedvig Lindahl, Jennifer Falk, Hanna Glas, Magdalena Eriksson, Amanda Ilestedt, Jonna Andersson, Nathalie Björn, Emma Kullberg, Caroline Seger, Kosovare Asllani, Hanna Bennison, Filippa Angeldahl, Fridolina Rolfö, Lina Hurtig, Sofia Jakobsson, Stina Blackstenius, Olivia Schough, Madelen Janogy, Zecira Musovic, Julia Roddar, Anna Anvegård, Rebecka Blomqvist).

Friidrott: Andreas Kramer, 800 m, Kalle Berglund, 1 500 m, Simon Sundström, 3 000 m, Emil Blomberg, 3 000 m hinder, Vidar Johansson, 3 000 m hinder, Simon Pettersson, diskus, Daniel Ståhl, diskus, Fanny Roos, kula, Wictor Peterson, kula, Thobias Montler, längd, Khaddi Sagnia, längd, Erika Kinsey, höjd, Maja Nilsson, höjd, Carolina Wikström, maraton, Kim Amb, spjut, Armand Duplantis, stavhopp, Angelica Bengtsson, stavhopp, Michaela Meijer, stavhopp, Meraf Bahta, 10 000 m, Sarah Lahti, 10 000 m.

Golf: Alex Norén, Henrik Norlander, Anna Nordqvist, Madelen Sagström.

Gymnastik: Jonna Adlerteg, artistisk, David Rumbutis, artistisk.

Gång: Perseus Karlström, 20 km.

Handboll: Lag damer (Johanna Bundsen, Jessica Ryde, Elin Hansson, Linn Blohm, Anna Lagerquist, Mathilda Lundström, Nathalie Hagman, Jamina Roberts, Isabelle Andersson, Kristin Thorleifsdóttir, Carin Strömberg, Melissa Petrén, Emma Lindqvist, Jenny Carlson, Nina Dano), lag herrar (Andreas Palicka, Mikael Aggefors, Hampus Wanne, Lucas Pellas, Max Darj, Fredric Pettersson, Niclas Ekberg, Daniel Pettersson, Jonathan Carlsbogård, Oskar Sunnefeldt, Felix Claar, Jim Gottfridsson, Albin Lagergren, Lukas Sandell, Anton Lindskog).

Kanot: Linnea Stensils, K-1 500 m, Petter Menning K-1 200 m, Erik Holmer, kanotslalom.

Ridsport: Lag dressyr (Patrik Kittel, Therese Nilshagen, Juliette Ramel och Antonia Ramel), Lag fälttävlan (Louise Romeike/Cato, Ludwig Svennerstål/Balham Mist, Therese Viklund/Viscera samt reserv Sara Algotsson Ostholt/Chicuelo), Lag hoppning (Malin Baryard-Johnsson, Henrik von Eckermann, Peder Fredricson, Rolf-Göran Bengtsson).

Rodd: Lovisa Claesson, singelsculler.

Simhopp: Emma Gullstrand, 3-meterssvikt.

Simning: Sarah Sjöström, flera distanser, Erik Persson, 200 m bröst, Louise Hansson, 100 m fjäril, Sophie Hansson, 100 m bröst, Emelie Fast, 100 m bröst, Michelle Coleman, 50 m fritt, Robin Hanson, 200 m fritt, Sara Junevik, 4x100 m, Björn Seeliger, 50 m fritt, Victor Johansson, 800 m och 1 500 m.

Skateboard: Oskar Rozenberg Hallberg, park.

Skyttesport: Stefan Nilsson, skeet.

Segling: Anton Dahlberg och Fredrik Bergström, 470, Olivia Bergström och Lovisa Karlsson, 470, Max Salminen, finnjolle, Emil Järudd och Cecilia Jonsson, Nacra 17, Jesper Stålheim, laser och Josefin Olsson, laser radial.

Tennis: Rebecca Peterson, damsingel.

Tyngdlyftning: Patricia Strenius, 76 kg.