Skorna var tillåtna då, men förbjöds i förra veckan vid arenalöpning på bana av World Athletics, det Internationella friidrottsförbundet.
– Ja, ett av alternativen är att inte godkänna det, säger regelexperten A Lennart Julin till Aftonbladet.
Almgrens 7.48,44 var svenskt rekord med en tiondel och har ännu inte godkänts. Andreas Almgren räknar inte heller med att det blir det.
– Eftersom skorna är förbjudna nu är det väl tveksamt om ett sådant rekord ska godkännas. Å andra sidan var de godkända när rekordet kom. Det känns lite som att ha kört på en 70-väg där hastigheten sänkts till 50 och sedan få böter retroaktivt, säger Almgren som inte är alltför nedstämd:
– Nej, det får bli vad det blir. Och jag är ganska säker på att det kommer att slås vintern som kommer om jag, Kalle Berglund och Suldan Hassan får träna på.
Kommentarer
Kommentera artikeln
Vad tycker du? Här nedan kan du kommentera artikeln via tjänsten Ifrågasätt. Märk väl att du behöver skapa ett konto och logga in först. Tänk på att hålla god ton och att inte byta ämne. Visa respekt för andra skribenter och berörda personer i artikeln. Inlägg som bedöms som olämpliga kommer att tas bort och GP förbehåller sig rätten att använda kommentarer i redaktionellt innehåll.