Vi sparar data i cookies, genom att
använda våra tjänster godkänner du det.

Nyhetsshowen 27/1

Programledare: Kalle Berg och Linnea Rönnqvist

PM Nilsson avgår som statssekreterare efter tjuvfisket av ål, Kalle Berg berättar det senaste om ålgate. Linnea Rönnqvist pratar både om hot om turkiska hackerattacker mot svenska banker och att ryska idrottare kan få tävla i OS under neutral flagg.

Dessutom korar vi Göteborgs sämsta spårvagnslinje och så blir det som vanligt fredagsquiz – med en liten twist.

LÄS OCKSÅ: PM Nilsson lämnar jobbet som statssekreterare

LÄS OCKSÅ: Svenskt bojkotthot efter Fis-besked

Så kan du ta del av Nyhetsshowen

Nyhetsshowen sänds live, som ljud och som video, måndag till fredag mellan kl 07.00 och 08.30. Repriser läggs även ut i efterhand som poddar.

Du kan se tv-sändningen från GP-huset, live eller i efterhand, på gp.se/nyhetsshowen. På gp.se/nyhetsshowen kan du även välja att bara lyssna på ljudet live.

Poddversionen av programmet publiceras i alla de vanligaste poddapparna, så fort sändningen är slut. Sök på Nyhetsshowen i din poddapp och prenumerera för att inte missa några avsnitt.

Apple | Spotify | RSS | Instagram | Mixlr