Det första larmet om bilbrand kom till SOS Alarm klockan 23.15 på tisdagskvällen.
– Det var på Slåttervägen, där brann det två bilar först och troligen blev en bil skadad. Det finns ingen misstänkt gärningsman i nuläget, säger Bengt Engen, jourhavande förundersökningsledare vid polisen i östra Fyrboldal.
Några timmar senare, klockan 03.40, kom ett larm till om bilbrand.
– Det var på samma ställe, på Slåttervägen. Då brann ytterligare två bilar. Där har vi heller ingen misstänkt i nuläget. Det är alltså sammanlagt fyra bilar som brunnit och åtminstone en bil som blivit skadad. Vi får se om teknikerna får fram något under dagen, säger Bengt Engen.
Brottsrubriceringarna är skadegörelse genom brand.
Om du har sett eller hört något som har med bränderna att göra, hör gärna av er till polisen på telefonnummer 114 14.
Vill du veta mer om hur GP arbetar med kvalitetsjournalistik? Läs våra etiska regler här.
Kommentarer
Kommentera artikeln
Vad tycker du? Här nedan kan du kommentera artikeln via tjänsten Ifrågasätt. Märk väl att du behöver skapa ett konto och logga in först. Tänk på att hålla god ton och att inte byta ämne. Visa respekt för andra skribenter och berörda personer i artikeln. Inlägg som bedöms som olämpliga kommer att tas bort och GP förbehåller sig rätten att använda kommentarer i redaktionellt innehåll.