Den omfattande och akuta vattenläckan vattenläckan i Falkenberg upptäcktes av Vivab vid 11-tiden under torsdagen. Ett intensivt sökarbete har pågått sedan dess.
Läs mer: Vattenläckan i Falkenberg: "Det är frustrerande"
Fredagsmorgonens besked från Vivab är detsamma: läckaget är inte funnet (vid 8-tiden).
– Vi kommer att fortsätta gå igenom systemen systematiskt, stänga av och sätta på ledningarna tills vi hittar läckan, säger Andreas Eriksson.
Men att Falkenbergs vattenförsörjning riskerar att sina helt är ingen risk, enligt Eriksson.
– Vi har väldigt gott om vatten i magasinen och vattenverken är mycket bra på att producera vatten och det är väldigt skönt. Sedan är ju vatten ett livsmedel som vi inte vill slösa med, så det är frustrerande.
Läs mer: "Vi har egentligen inte kommit så långt"
Det är enorma mängder vatten som läcker, enligt Vivab: 1000 kubikmeter i timmen.
– Mängden motsvarar 60 liter per sekund, det kan jämföras med att fylla ett badkar på fem sekunder. Så stöter man på denna läcka så märks det, säger han.
Vivab ber falkenbergarna att spara vatten tills läckan är hittad och åtgärdad. De varnar även för att vattnet kan komma att stängas av i perioder under dagen samt bli missfärgat. Då gäller att spola igenom ledningarna och undvika att tvätta.
Allmänheten uppmanas att höra av sig om man ser stora vattenflöden på onaturliga platser. Ring: 0757-27 40 00.
Textens uppdateras
Läs mer: Räddningstjänsten: Vi har en plan för att säkra vår vattentillgång
Vill du veta mer om hur GP arbetar med kvalitetsjournalistik? Läs våra etiska regler här.
Kommentarer
Kommentera artikeln
Vad tycker du? Här nedan kan du kommentera artikeln via tjänsten Ifrågasätt. Märk väl att du behöver skapa ett konto och logga in först. Tänk på att hålla god ton och att inte byta ämne. Visa respekt för andra skribenter och berörda personer i artikeln. Inlägg som bedöms som olämpliga kommer att tas bort och GP förbehåller sig rätten att använda kommentarer i redaktionellt innehåll.