Jamila, Kumani och Malaika föddes i början av oktober i djurparken Zoom Erlebniswelt i staden Gelsenkirchen i Nordrhein-Westfalen i nordvästra Tyskland.
Mamma Fiona, som föddes på svenska Kolmården 2017, flyttades till Tyskland med sin syster för två år sedan.
"Hon är verkligen en fantastisk mamma", säger veterinär Judith Wabnitz i ett uttalande på djurparkens hemsida.
Efter en ceremoni under måndagen med bland andra Gelsenkirchens borgmästare Karin Welge visas familjen nu upp för allmänheten, även om deras inhägnad tillåter dem att gömma sig från djurparkens åskådare om de så vill.
De tre lejonungarnas hälsa uppges vara god och de har redan börjat äta fast föda som nötkött.
Kommentarer
Kommentera artikeln
Vad tycker du? Här nedan kan du kommentera artikeln via tjänsten Ifrågasätt. Märk väl att du behöver skapa ett konto och logga in först. Tänk på att hålla god ton och att inte byta ämne. Visa respekt för andra skribenter och berörda personer i artikeln. Inlägg som bedöms som olämpliga kommer att tas bort och GP förbehåller sig rätten att använda kommentarer i redaktionellt innehåll.