Libyska rebeller trängde på tisdagen in i Muammar Gaddafis högkvarter Bab al-Aziziya i Tripoli.
Du läser nu en av dina fria artiklar på GP.se
Väl inne mötte de svagt motstånd - men det var oklart var Gaddafi själv befann sig.
Övergången i Libyen ska börja direkt, sade en av de nya ledarna.
Under kvällen vällde människor in i Gaddafi-högkvarteret i Tripoli. Scener utspelade sig som påminde om hur det gick till när Iraks diktator Saddam Hussein och statyer av honom störtades: i Tripoli sågs människor trampa på en förgylld avbildning av Gaddafis huvud.
En militär talesman för övergångsrådet NTC, Ahmed Bani, sade till tv-kanalen al-Jazira att högkvarteret flyttar till Tripoli från Benghazi inom två dagar.
På en presskonferens i Qatars huvudstad Doha lovade rådets andreman Mahmud Jibril att övergången till demokrati ska starta direkt. På onsdagen står Qatar värd för ett givarmöte för att organisera ett bistånd på 2,4 miljarder dollar till Libyen.
Gaddafi-son
Natten mot tisdagen tillhörde regimen, innan rebellerna på dagen gick till tung attack mot Gaddafis sista fäste.
En högst oväntad utveckling hade rapporterats: Gaddafi-sonen Saif al-Islam, som i måndags påståtts vara gripen, dök plötsligt upp, mitt i natten, bland västerländska journalister på hotell Rixos. Saif al-Islam bedyrade att hans far var kvar i staden och mådde bra och att regimen fortfarande hade full kontroll.
-Vi kontrollerar Tripoli. Alla kan vara säkra på det. Allt är väl i Tripoli. Jag är här för att motbevisa lögnerna, sade han och förde runt journalister på en biltur bland jublande anhängare på gatorna - trots att rebellerna bara några timmar tidigare hade hävdat att de hade hand om 95 procent av staden.
Projektiler
Gaddafilägret sköt sedan raketer och granater ut från högkvarteret Bab al-Aziziya. En del slog ned vid Gröna torget - som rebellerna döpt om till Martyrtorget. Även bostadshus drabbades.
Från sjukhusen vädjades via twitter om i princip allt: läkare, mediciner och ambulanser.
Vid lunchtid tog händelseförloppet ännu en gång en ny vändning. Tjock svart rök vällde upp från det starkt befästa och sex kvadratkilometer stora Bab al-Aziziya. Kraftig skottlossning hördes från både lättare och tyngre vapen. I luften ovanför fanns Natos stridsflyg - även om det inte gick att få bekräftat att flygattacker riktats mot själva området.
Plundring
Tidigt på kvällen lyckades rebellstyrkorna forcera en av portarna till Gaddafis högkvarter. Enligt reportrar på plats sköt rebellsoldater i luften för att fira.
Det fanns krypskyttar kvar på området och sporadiskt stridande i vad som beskrevs som motståndsfickor, men vapenförråden plundrades snart av rebeller. Rebellsoldaterna ska också ha gått in i Gaddafis eget hus i högkvarteret.
-Nu är det över! Det är slut med Gaddafi! jublade en rebell.