Torka härjar delar av Indien. Arkivbild från förra årets torrsäsong, då några apor i Jammu lyckades hitta en parkdamm att svalka sig i.
Torka härjar delar av Indien. Arkivbild från förra årets torrsäsong, då några apor i Jammu lyckades hitta en parkdamm att svalka sig i.

Plastigt projekt mot torka föll platt

ANNONS
|

Kanske kan man förhindra torka med plaststycken? Det hoppades i alla fall en indisk delstatsminister. Men även om tanken kan ha varit god är initiativet borta med vinden – bokstavligen.

Sellur K Raju, samarbetsminister i delstaten Tamil Nadu, gjorde i förra veckan stort nummer av sin nya idé. En damm skulle täckas av plastplattor, för att förhindra avdunstning. Raju gick själv i bräschen, och lade ut vita plattor på vattenytan. Oturligt nog blåste det dock på platsen, så plattorna for i väg i vinden. Det blev inte bättre av att ministerns personal sedan i roddbåtar försökte jaga rätt på plasten.

ANNONS

- Jag har lärt mig detta av en källa, sade ministern till medieuppbådet, utan att vilja yppa mer detaljer.

Bilder av satsningen sprids nu på bland annat Twitter. Användare hånar Raju med undringar om vad nästa projekt ska bli – kanske sätta solglasögon på solen?

TT-AFP

ANNONS