Paris borgmästare Anne Hidalgo har nu även formellt utsetts till Socialistpartiets kandidat i det franska presidentvalet nästa år.
62-åriga Hidalgo, som i september bekräftade sin kandidatur, fick på torsdagen över 70 procent när partiet röstade fram sin kandidat till att utmana president Emmanuel Macron.
Som borgmästare har Hidalgo satsat på klimat- och miljöåtgärder, något som har splittrat opinionen i Paris. För att ha en chans i presidentvalet måste hon i alla händelser utöka sitt stöd utanför huvudstaden, i opinionsundersökningar har Hidalgo hittills fått mellan fyra och sju procent.
Den första valomgången äger rum i april men redan nu hårdnar konkurrensen om presidentposten.
Tidigare har EU:s brexitförhandlare Michel Barnier meddelat att han kandiderar. I startfältet finns dessutom Macrons kanske främsta utmanare, extremhögerns Marine Le Pen från partiet Nationell samling.
Kommentarer
Kommentera artikeln
Vad tycker du? Här nedan kan du kommentera artikeln via tjänsten Ifrågasätt. Märk väl att du behöver skapa ett konto och logga in först. Tänk på att hålla god ton och att inte byta ämne. Visa respekt för andra skribenter och berörda personer i artikeln. Inlägg som bedöms som olämpliga kommer att tas bort och GP förbehåller sig rätten att använda kommentarer i redaktionellt innehåll.