Varje coronasmittad person i Danmark sprider nu i genomsnitt sjukdomen vidare till 1,4 personer, en siffra som har stigit den senaste tiden.
– Det finns anledning till oro, och det finns inte minst anledning att agera snabbt, sade hälsominister Magnus Heunicke vid en presskonferens på måndagen.
Han säger att det finns oroande smittspridning i flera kommuner – och på sex håll införs krav på munskydd i kollektivtrafiken. Det rör sig om kommunerna Silkeborg, Odder, Horsens, Skanderborg, Favrskov och Århus.
Århus har blivit något av en smittohärd, där hälften av förra veckans 756 nya fall i landet registrerades.
Målet är att begränsa smittan igen så att man kan undvika en regelrätt nedstängning. Det är heller inte nödvändigt med en sådan, enligt statsminister Mette Frederiksen.
– Vi kommer att göra väldigt mycket och gå väldigt långt för att undgå en nedstängning. Det är helt enkelt för dyrt för Danmark, säger hon till danska TV2.
Kommentarer
Kommentera artikeln
Vad tycker du? Här nedan kan du kommentera artikeln via tjänsten Ifrågasätt. Märk väl att du behöver skapa ett konto och logga in först. Tänk på att hålla god ton och att inte byta ämne. Visa respekt för andra skribenter och berörda personer i artikeln. Inlägg som bedöms som olämpliga kommer att tas bort och GP förbehåller sig rätten att använda kommentarer i redaktionellt innehåll.