Alla vuxna svenskar kommer successivt att få en tredje dos vaccin mot covid-19, och redan nu rekommenderas den till personer över 65 år samt personal inom äldreomsorgen. Det meddelades av regeringen och Folkhälsomyndigheten på en presskonferens på onsdagen.
Arbetsgivarorganisationen Sveriges kommuner och regioner, SKR, riktar nu kritik mot beslutet och kommunikationen.
LÄS MER: Ingamaj, 90: ”I sjukvården ska de vara vaccinerade”
Emma Spak: ”Inte tillräckligt tydliga”
I ett pressmeddelande skriver SKR att en ”tredje dos kräver bättre framförhållning från staten”. De nya grupperna ska börja vaccineras redan om fem dagar, den 1 november. SKR menar att beslutet meddelas med alldeles för kort varsel, samt att det är otydligt sett till bland annat när övriga svenskar ska vaccineras.
− Regionerna behöver få besked i god tid när vaccinationerna av olika grupper ska påbörjas och vara klara, för att kunna förbereda sina organisationer. De besked vi fått i dag är inte tillräckligt tydliga, säger Emma Spak, chef för hälso- och sjukvårdssektionen på SKR, i ett pressmeddelande.
Arbetar med vaccinationen på flera sätt
SKR menar att vaccinationsarbetet kräver omfattande resurser av kommuner och regioner, som sedan tidigare har arbetat med att nå svårnådda grupper, vaccinera 12–15-åringar och ge en tredje dos till 80-plussare.
− Regionerna har kapacitet att fortsatt vaccinera mot covid-19 i den omfattning som krävs, tillgången till vaccin är också god. Men när stora grupper ska vaccineras samtidigt behöver lokaler, personal och utrustning finnas på plats och regionerna behöver kommunicera med invånarna i god tid. Därför är det viktigt med god framförhållning från myndigheterna, säger Emma Spak.
Redan under tisdagen påtalade SKR generell kritik mot att myndigheterna under vaccinationen inte har varit tillräckligt samordnade i sina besked och direktiv. Det uppges på sistone ha försvårat vaccinationsarbetet för landets kommuner och regioner, enligt deras intresseorganisation.
LÄS MER: Modernavaccinerade som väntat ska få Pfizer som dos två
LÄS MER: Vaccination mot corona i alla högstadieskolor i Västra Götaland
LÄS MER: Vaccinkrav för vårdpersonal införs i Uddevalla
Vill du veta mer om hur GP arbetar med kvalitetsjournalistik? Läs våra etiska regler här.
Kommentarer
Kommentera artikeln
Vad tycker du? Här nedan kan du kommentera artikeln via tjänsten Ifrågasätt. Märk väl att du behöver skapa ett konto och logga in först. Tänk på att hålla god ton och att inte byta ämne. Visa respekt för andra skribenter och berörda personer i artikeln. Inlägg som bedöms som olämpliga kommer att tas bort och GP förbehåller sig rätten att använda kommentarer i redaktionellt innehåll.