En maskerad knivman rånade eller försökte råna en livsmedelsbutik i Falun under lördagskvällen.
– Mannen dök upp beväpnad vid 21.20-tiden i butiken men greps strax efter rånet en bit därifrån helt odramatiskt, säger Mathilda Borgström, vakthavande befäl vid polisen.
Den misstänkte är en 21-årig man som nu är anhållen misstänkt för försök till grovt rån. Ingen skadades under händelsen, och det är oklart om gärningsmannen fick med sig något av värde.
Kommentarer
Kommentera artikeln
Vad tycker du? Här nedan kan du kommentera artikeln via tjänsten Ifrågasätt. Märk väl att du behöver skapa ett konto och logga in först. Tänk på att hålla god ton och att inte byta ämne. Visa respekt för andra skribenter och berörda personer i artikeln. Inlägg som bedöms som olämpliga kommer att tas bort och GP förbehåller sig rätten att använda kommentarer i redaktionellt innehåll.