Vi sparar data i cookies, genom att
använda våra tjänster godkänner du det.

Malmöpolisen fick i natt samtal om en personbil med blåljus i vindrutan och att någon försökte stoppa bilister på Ystadsgatan i Malmö. Arkivbild.

Man med blåljus i bil stoppad av polis

Malmöpolisen fick i natt samtal om en personbil med blåljus i vindrutan och att någon försökte stoppa bilister på Ystadsgatan i Malmö, uppger polisen på sin hemsida. Ungefär tio minuter senare var polisen på plats. En blåljusramp hittas i bilen och en ung man misstänks för föregivande av allmän ställning.

- Jag vet inte om han har lyckats stoppa någon. Men det är ändå olagligt, säger Kim Hild, informatör vid polisens ledningscentral i region Syd, till Sydsvenskan.

Föregivande av allmän ställning kan ge dagsböter eller fängelse i högst sex månader vid fällande dom.