Polisens tekniker på väg in i huset där knivmordet skedde. Arkivbild.
Polisens tekniker på väg in i huset där knivmordet skedde. Arkivbild.

15-åring häktad för mord i Mölndal

Den 15-årige pojke som misstänks ha mördat en 22-årig kvinna på ett HVB-hem häktas på sannolika skäl misstänkt för mord och försök till mord. Han ska även ha försökt döda en annan pojke på boendet för ensamkommande flyktingbarn.

ANNONS

Kammaråklagare Linda Wiking var ytterst fåordig sedan pojken hade häktats.

-Det råder yppandeförbud och jag kan inte uttala mig om vad som hänt, sade hon.

Direkt efter att den 22-åriga kvinnan hade mördats med kniv attackerade 15-åringen den andre pojken. Linda Wiking säger att det hände strax efteråt.

Blev pojken skadad?

-Nej.

Gjorde han utfall med kniven mot honom?

-Det uttalar jag mig inte om.

Den häktade pojken har varit i Sverige sedan i somras och uppger själv att han är 15 år. Hans advokat Nicklas Unger vill inte uttala sig i skuldfrågan eller hur hans klient ställer sig.

Häktningsförhandlingen med tolk tog drygt en timme och rätten ansåg det förelåg synnerliga skäl för häktning.

-Han är häktad på sannolika skäl misstänkt för mord och försök till mord, säger Linda Wiking.

Har ni en klar bild av vad som hänt?

ANNONS
-Vi vet delar av vad som hänt.

Tidigare under dagen har det också framkommit att pojken hade kända psykiska problem. Extrapersonal hade anställts enbart för hans skull, men jobbade inte på hemmet när knivdådet inträffade.

-Den personalen hade helt enkelt inte hunnit börja, men vi hade anställt honom och han var på väg att börja, säger Staffan Alexandersson, talesman för HVB Living Nordic, som driver boendet, till Borås Tidning.

Alexandersson säger också att hemmet hade tagit kontakt med barn- och ungdomspsykiatrin.

ANNONS