Olyckan ska ha skett utanför bostadsområden. De första rapporterna påstod att planet var av modellen MiG-29, men ryska försvarsministeriet har enligt Russia Today bekräftat att ett plan av modellen Sukhoi Su-27 kraschat nära byn Muranova i Pushkino-distriktet utanför Moskva.
- Piloten är omkommen, det fanns ingen ammunition på planet och det har heller inte uppstått några skador på marken, säger ryska inrikesministeriet till tidningen Russia Beyond the Headlines.
Planet var enligt tidningen ett av sex plan i styrkan Russkiye Vityazi, som deltog i en flyguppvisning i området.
Den regimvänliga nyhetssajten Russia Today länkar också till en video från olycksplatsen med rubriken "Den första videon från olycksplatsen för Su - 27".
Vill du veta mer om hur GP arbetar med kvalitetsjournalistik? Läs våra etiska regler här.