Vi sparar data i cookies, genom att
använda våra tjänster godkänner du det.

 Bild: Ben Stansall/Pool photo via AP/Montage GP
Bild: Ben Stansall/Pool photo via AP/Montage GP

11 december: Splittrat Storbritannien går till val

För tredje gången sedan 2015 ska britterna gå till valurnan, men partierna är nervösa. Kommer Boris Johnson få sin majoritet, och vad händer om han inte får det?

Det är ett djupt splittrat land som återigen ska välja sina ledare. Det nya valet kommer också påverka brexitprocessen. Kommer Boris Johnsons Tories att få en majoritet, eller kommer vi återigen se ett parlament där ingen har makt nog att driva igenom sin politik? GP:s Jan Höglund berättar om valrörelsen och det stundande brexit.

Dessutom: Ung man hittad död i Lövgärdet, Greta Thunberg är årets person och Göteborgs politiker överens om Göta älv-trafiken.

Programledare: Andreas Granath

Fakta: Nyhetspodden

Göteborgs-Posten ger dig de viktigaste nyheterna och fördjupningarna – varje vardag. Förstå dagen med Nyhetspodden.

Nyhetspodden finns där poddar finns. Sök på Nyhetspodden i din spelare eller följ länkarna nedan:

Nyhetspodden på Spotify

Nyhetspodden på Apple Podcasts

Nyhetspodden på Google Podcasts

Nyhetspodden på Acast

Nyhetspodden på GP.se