Några minuter före utsatt tid står ett hundratal besökare utanför portarna vid Lisebergs norra entré, redo att passera grindarna och ge sig hän åt årets vintersäsong, den 23:e i ordningen sedan premiären år 2000.
Förutom spunnet socker, brända mandlar och varm choklad erbjuds besökarna en jubileumsutställning, ett helt nytt vinterland (med Sveriges lägsta fjäll) och snöförsedda granar längs entréstråket.
Bland de förväntansfulla märks Daniel Martinsson. När entrévakterna vrider runt nyckeln till låset av de klassiska grindarna är Lisebergsälskaren från Hisings-Kärra allra först in i parken.
De är hans favoritattraktioner på Liseberg
– Har man guldpasset går det lite snabbare. Det här ska bli kul. Jag ser fram emot att kolla läget och bara njuta av dagen, dessutom är det ju sol, säger Daniel Martinsson minuten efter det kosläppsliknande öppnandet.
Varför är det viktigt att komma på just premiären och vara tidigt ute?
– Det är för själva miljön och upplevelsen; för att se hur de gör parken år efter år.
Bland Daniels Martinssons favoriter finns Valkyria och Lisebergsbanan.
– Tyvärr försvann Flumeride i år. Det är lite sorgligt. En epok som går i graven, säger han.
Liseberg förlänger Jul på Liseberg – över nyår
Mårten Westlund är PR- och kommunikationschef på Liseberg och berättar att parken denna vinter har förlängt säsongen för Jul på Liseberg med en vecka, en bit in på 2024.
– Vi vet att många som kommer på besök till vänner och släktingar menar att det inte finns så mycket att göra efter nyår. Därför testar vi att förlänga säsongen, så får vi se hur det tas emot, säger Mårten Westlund.
Lisebergs förhoppning är 400 000 gäster, i så fall lika många som i fjol.
– Det som väntar besökarna är vår jubileumsjul och att vi har ett nytt område, ett vuxnare område, vintermarknaden, med iglos, som lämpar sig väldigt bra för dejting och har barer.
Lisebergs nyhet: Norra Europas lägsta fjäll
Han tillägger:
– Sedan har vi norra Europas lägsta fjäll. Det får man inte missa. Jag tror att det är 6,5 meter högt.
Mårten Westlund berättar att parken totalt sett i år erbjuder mer snö.
– Vi snöar i fler områden. Du har entrén, hela hamnområdet och vintermarknaden. Jag skulle gärna säga att vi har ett hyperlokalt vädersystem med mycket snöfall, men det är cellulosa, som man sprejar på träden, säger han.
LÄS MER:Liseberg: ”Vi har originaldelar”
LÄS MER:Rekordlång jul på Liseberg