Det var strax innan klockan 21 på onsdagskvällen som tre personer ska ha tvingat till sig pengar från en restaurang i området Kyrkbyn, på Hisingen i Göteborg.
– De rånade restaurangen på en okänd summa pengar. Sen försvann de springandes från platsen, säger polisens presstalesman i Västra Götaland, Hans Lippens.
Riktade pistol mot personalen
Enligt personalen ska en av rånarna burit på ett skjutvapen som använts för att hota till sig kontanterna.
– En av männen hotade personalen och ägaren med ett pistolliknande föremål, säger Hans Lippens.
Maskerade
Det finns i nuläget bara vaga signalement på gärningsmännen.
– Samtliga tre gärningsmän ska ha varit svartklädda och haft rånarluvor på sig, säger Lippens.
Polis sökte på onsdagskvällen med flera enheter i närområdet och förhörde ett antal vittnen. Det fanns vid 22-tiden ingen uppgift om huruvida restaurangen har någon övervakningskamera som kan användas i jakten på de misstänkta.
Ingen ska ha kommit till fysiskt skada i samband med händelsen som rubriceras som misstänkt grovt rån.
Vill du veta mer om hur GP arbetar med kvalitetsjournalistik? Läs våra etiska regler här.