Klockan halv ett ska en spårvagn och en mindre lastbil ha kolliderat i en rondell utanför bensinmacken Cirkle K vid Bifrost, Mölndal.
Räddningstjänsten har två enheter på plats och lastbilen ligger fortfarande på sidan.
Ingen person ska vara skadad.
– Trafiken flyter på lite grann men lite begränsat eftersom att lastbilen är kvar, säger Lars Joselius, larm och ledningsoperatör.
Spårvagnstrafiken på sträckan Kroksslätts torg - Mölndals innerstad påverkas av olyckan.
– Vid Lackarebäck har vi en kollision mellan en lastbil och spårvagn. Linje två och fyra vänder vid Lana och ersättningsbussar är på väg, säger Carl Hansson vid Västtrafiks störningsjour.
Enligt Västtrafik har man en prognos på 20 minuter.
Vill du veta mer om hur GP arbetar med kvalitetsjournalistik? Läs våra etiska regler här.
Kommentarer
Kommentera artikeln
Vad tycker du? Här nedan kan du kommentera artikeln via tjänsten Ifrågasätt. Märk väl att du behöver skapa ett konto och logga in först. Tänk på att hålla god ton och att inte byta ämne. Visa respekt för andra skribenter och berörda personer i artikeln. Inlägg som bedöms som olämpliga kommer att tas bort och GP förbehåller sig rätten att använda kommentarer i redaktionellt innehåll.