Vi sparar data i cookies, genom att
använda våra tjänster godkänner du det.

I november 2018 uppmärksammades klubben som den nu häktade mc-mannen tillhör toppskiktet av då flera personer med anknytning till klubben skottskadades. Bilden är tagen i närheten av klubbens lokaler och togs i samband med händelsen 2018. Bild: Olof Ohlsson
I november 2018 uppmärksammades klubben som den nu häktade mc-mannen tillhör toppskiktet av då flera personer med anknytning till klubben skottskadades. Bilden är tagen i närheten av klubbens lokaler och togs i samband med händelsen 2018. Bild: Olof Ohlsson

MC-ledare häktad – hade bilen full med knark

En ledande person inom en supporterklubb till Hells Angels har häktats misstänkt för grovt narkotikabrott.
Misstankarna uppstod efter att polisen anträffade stora mängder tramadol i bilen han färdades i.
– De säger att de var på väg till Ikea, säger kammaråklagare Johan Udén vid riksenheten mot internationell och organiserad brottslighet