Vi sparar data i cookies, genom att
använda våra tjänster godkänner du det.

Den nionde december 2017 utsattes Göteborgs synagoga för en attack med brandbomber. Bild: Thomas Johansson
Den nionde december 2017 utsattes Göteborgs synagoga för en attack med brandbomber. Bild: Thomas Johansson

Judiska församlingen ber regeringen om säkerhetspengar

Veckan efter brandbombsattentat mot synagogan i Göteborg skickade Judiska församlingen in en vädjan till Justitiedepartementet om pengar till säkerhetsarbetet. – Redan innan brandbomberna lades hälften av våra pengar på säkerhetstjänster, säger Laila Takolander, verksamhetschef vid Judiska församlingen.

Ett 20-tal ungdomar befann sig i synagogan, kvällen den nionde december, när brandbomber kastades in mot innergården. Ingen skadades men attacken skakade såväl församlingens medlemmar som många göteborgare.

Dagen efter pryddes staketet mot synagogan med hjärtan och hälsningar om kärlek och mod.

Hälften av medlemsavgifterna går till säkerhet

Efter attacken kontaktade Judiska församlingen Justitiedepartementet med en vädjan om krisfinansiering, vilket Göteborg Direkt var först med att berätta. Pengarna är tänkt att avlasta församlingens ekonomi som i dag äts upp av säkerhetstjänster.

Enligt Laila Takolander lägger församlingen 53 procent av sina medlemsavgifter på säkerhet. Pengar som hon menar borde gå till annat.

– Gudstjänst, sammanträden. Ja, sådant som en församling ska ägna sig åt, säger Laila Takolander.

Inväntar svar från departementet

Förfrågan till Justitiedepartementet skickades in före julhelgen och nu väntar Judiska församlingen på svar.

– Vi hoppas att det kommer så fort som möjligt. Vi har ett gott samarbete och vill ha det även framöver. Våra medel sinar ganska snabbt i det här, säger Laila Takolander.

Vill du veta mer om hur GP arbetar med kvalitetsjournalistik? Läs våra etiska regler här.