Vi sparar data i cookies, genom att
använda våra tjänster godkänner du det.

Satudarah är en organisation som spridit sig över Europa, här under en parad i Amsterdam. Nu åtalas en man som påstås sig ha använt mc-klubbens namn i en hotsituation. Bild: Robert Vos, Thomas Johansson
Satudarah är en organisation som spridit sig över Europa, här under en parad i Amsterdam. Nu åtalas en man som påstås sig ha använt mc-klubbens namn i en hotsituation. Bild: Robert Vos, Thomas Johansson

Hyrde ut musiklokal – blev hotad med besök av Satudarah

Han hyrde ut en musiklokal i Högsbo till en okänd kille från Skåne. Men när det var dags för hyran att betalas hände det ingenting.
Göteborgaren skickade en påminnelse och fick då svaret:
"Slutar du inte skriva så kommer du ångra dig. Vi från klubben kommer att söka upp familjen. Vi i Satudarah kommer kanske titta till dig på jobbet".