LÄS MER: Recension: "Misantroperna" – Folkteatern
LÄS MER: Tre aktuella teaterföreställningar att strömma hemma
LÄS MER: Misstro och hyckleri inspirerade "Misantroperna" på Folkteatern
"Jag väljer att se den som ett kraftigt försvar för fiktionens helande verkan samt dess – och teaterns – viktiga roll i samhället. Gå och se!" skrev GP:s recensent Mikaela Blomqvist när Folkteaterns "Misantroperna" hade premiär i februari i år.
Sveriges Radio kallade föreställningen för en "teaterfest" och Aftonbladet tyckte att den borde spelas i många år framöver. Men det blev bara en månad, innan Covid-19 tvingade Folkteatern att ställa resterande speldatum.
Nu står det klart att regissören Jens Ohlins tappning av Molières 1600-talsklassiker får en ny chans nästa höst.
"Det känns väldigt fint att ”Misantroperna” kan spelas igen hösten 2021 och att vi på det sättet kan erbjuda en större publik möjligheten att ta del av denna fantastiska uppsättning" säger Folkteaterns VD Lotta Lekvall i ett pressmeddelande.
Nypremiären är planerad till den 28 augusti 2021.
Vill du veta mer om hur GP arbetar med kvalitetsjournalistik? Läs våra etiska regler här.
Kommentarer
Kommentera artikeln
Vad tycker du? Här nedan kan du kommentera artikeln via tjänsten Ifrågasätt. Märk väl att du behöver skapa ett konto och logga in först. Tänk på att hålla god ton och att inte byta ämne. Visa respekt för andra skribenter och berörda personer i artikeln. Inlägg som bedöms som olämpliga kommer att tas bort och GP förbehåller sig rätten att använda kommentarer i redaktionellt innehåll.