Festivalen pågår hela veckan, och får i år besök av bland andra Scarlett Johansson, Matthew McConaughey och Nathalie Portman.
Förutom kändisspaning på röda mattan visas också film i världsklass under festivalen. Bland annat världspremiären av "Snowden", med Joseph Gordon-Levitt i titelrollen som den amerikanska visselblåsaren Edward Snowden. Dessutom finns chansen att se Leonardo DiCaprio försöka rädda världen i dokumentären "Before the Flood" och stjärnspäckade "Deep Water Horizon", om oljeutsläppet i Mexikanska golfen 2010.
LÄS MER: Stjärnspäckat på Torontos filmfestival
Filmfestivalen i Toronto har ägt rum varje år sedan 1976, och är en av de mest prestigefyllda festivalerna i världen.
En av de mest uppsnackade filmerna på förhand är Antione Fuquas western "The Magnificent Seven". FIlmen är en remake av John Sturges klassisker från 1960, och i rollistan återfinns bland andra Chris Pratt, Denzel Washington och Ethan Hawke.
Vill du veta mer om hur GP arbetar med kvalitetsjournalistik? Läs våra etiska regler här.