Härmodagen gav Brad Pitt, 53, sin första intervju efter den uppmärksammade skilsmässan. I en lång intervju med GQ berättade skådespelarstjärnan bland annat att han under en period drack för mycket.
– Jag söp för mycket. Det blev helt enkelt ett problem. Och jag är verkligen glad över att det har gått ett halvår nu, vilket är bitterljuvt, men jag har fått tillbaka känseln i fingertopparna, säger han.
Efter uppbrottet med Angelina Jolie, 41, bodde han hemma hos vänner på en madrass på golvet. Nu säger han att det senaste halvåret har fått honom att inse att familjen är viktigast.
– Det är väldigt, väldigt upprörande för barnen när familjen slits isär, säger han till GQ.
LÄS MER: Brad Pitts första intervju efter skilsmässan
Men i intervjun har många blivit distraherade genom vad som beskrivs som en bisarr video, skriver flera amerikanska nyhetssajten. Videon tillhör artikeln och visar när Brad Pitt hänger på platser som nationalparken Everglades, White Sands nationalmonument och Carlsbad Caverns nationalpark. Rubriken är “Brad Pitt in America’s National Parks”.
Här kan du se filmen:
I sociala medier hånar personer Brad Pitt genom egengjorda videos och skämt. Här är några exempel:
Brad Pitt tumbles through the National Parks for you! pic.twitter.com/k1sL0Nej9j
— Funny Or Die (@funnyordie) 4 maj 2017
Here's Invisible Chris Jericho putting Brad Pitt in the Liontamer. pic.twitter.com/xtETf7W2eW
— Taco Trey Kerby (@treykerby) 3 maj 2017
I am the only one who immediately thought of the Princess Bride hill scene when I saw Brad Pitt's new @GQMagazine photoshoot? pic.twitter.com/J6A9ls54Qg
— Sarah Caskie (@sarah_caskie) 4 maj 2017