Axl Rose ryktas ersätta AC/DC-sångaren

Vem ska ersätta Brian Johnson i AC/DC? Det ryktas om att Guns N’ Roses-sångaren kan vara aktuell för rollen.

ANNONS
|

Sedan Brian Johnson tvingats hoppa av AC/DC tillfälligt har det spekulerats kring vem som ska ta hans plats under AC/DCs återstående turné.

Johnson har belagts med turnéförbud sedan hans läkare konstaterat att han ”måste sluta turnera på stört” annars riskerar han att bli döv.

LÄS OCKSÅ: AC/DC:s sångare riskerar att bli döv

Bandet själva har gått ut med att det förmodligen blir en gästsångare som följer med bandet till USA för att fullfölja USA-turnén i höst. När The Hives frontman Howlin’ Pelle Almqvist hörde detta var han inte sen med att anmäla sig som frivillig. I ett inlägg på Facebook meddelade han sitt intresse.

ANNONS
(function(d, s, id) { var js, fjs = d.getElementsByTagName(s)[0]; if (d.getElementById(id)) return; js = d.createElement(s); js.id = id; js.src = "//connect.facebook.net/sv_SE/sdk.js#xfbml=1&version=v2.3"; fjs.parentNode.insertBefore(js, fjs);}(document, 'script', 'facebook-jssdk'));

Men nu har en annan känd sångare seglat upp som trolig ersättare. Enligt Alternative Nation har en dj med en ”väldigt väldigt bra källa” uttalat sig om att Axl Rose från Guns N’ Roses kommer att ta Johnsons plats och att han redan har varit på en hemlig audition för uppdraget, skriver NME.

LÄS OCKSÅ: Guns N' Roses återförenas

Flera rykten om att Rose har varit i kontakt med det australiska rockbandet sprids nu på nätet, men inget är bekräftat.

Axl Rose och originaluppsättningen av Guns N’ Roses kommer att återförenas i april för att spela på Coachellafestivalen i Kalifornien.

ANNONS