Vi sparar data i cookies, genom att använda våra tjänster godkänner du det.

1/32

Alla artister och datum

Håll koll på Melodifestivalens deltävlingar varje lördag fram till finalen den 3 mars.

Deltävling 1: Malmö 1/2

1. To the End

Artist: YOHIO

Låtskrivare: Andreas Johnson, Johan Lyander, Peter Kvint, YOHIO

2. Aleo

Artist: Mahan Moin

Låtskrivare: Mahan Moin, Anderz Wrethov

3. Bröder

Artist: Linus Svenning

Låtskrivare: Fredrik Kempe

4. Casanova

Artist: Elisa Lindström

Låtskrivare: Ingela ”Pling” Forsman, Bobby Ljunggren, Jimmy Jansson

5. Bedroom

Artist: Alvaro Estrella

Låtskrivare: Jakke Erixson, Jon Bordon, Loren Francis, Kristofer Östergren

6. Songbird

Artist: Ellen Benediktson

Låtskrivare: Sharon Vaughn, Johan Fransson, Tim Larsson, Tobias Lundgren

7. Bygdens son

Artist: Sylvester Schlegel

Låtskrivare: Sylvester Schlegel

8. Survivor

Artist: Helena Paparizou

Låtskrivare: Bobby Ljunggren, Henrik Wikström, Karl-Ola Kjellholm, Sharon Vaughn

 

Deltävling 2: Linköping 8/2

1. Love Trigger

Artist: JEM

Låtskrivare: Thomas G:son, Peter Boström, Julimar ”J-Son” Santos

2. Hallelujah

Artist: The Refreshments

Låtskrivare: Joakim Arnell

3. Glow

Artist: Manda

Låtskrivare: Joy Deb, Linnéa Deb, Melanie Wehbe, Charlie Mason

4. Efter solsken

Artist: Panetoz

Låtskrivare: Johan Hirvi, Mats Lie Skåre, Nebeyu Baheru, Njol Badjie, Pa Modou Badjie

5. I Am Somebody

Artist: Pink Pistols

Låtskrivare: Joakim Törnqvist, Nestor Geli, Per Ivar Hed, Susie Päivärinta, Diztord

6. Undo

Artist: Sanna Nielsen

Låtskrivare: Fredrik Kempe, David Kreuger, Hamed "K-One” Pirouzpanah

7. Set Yourself Free

Artist: Little Great Things

Låtskrivare: Charlie Grönvall, Cristoffer Wernqvist, Felix Grönvall, Adam Dahlström

8. När änglarna går hem

Artist: Martin Stenmarck

Låtskrivare: Andreas Öhrn, Alexander Bard, Martin Stenmarck, Peter Boström

 

Deltävling 3: Göteborg 15/2

1. Echo

Artist: Outtrigger

Låtskrivare: Joy Deb, Linnéa Deb, Anton Malmberg Hård Af Segerstad, Outtrigger

2. Red

Artist: EKO

Låtskrivare: Linnéa Deb, Joy Deb, Anna Lidman, Hannes Lundberg, Michael Ottosson

3. Yes We Can

Artist: Oscar Zia

Låtskrivare: Fredrik Kempe, David Kreuger, Hamed "K-One” Pirouzpanah

4. Burning Alive

Artist: Shirley Clamp

Låtskrivare: Bobby Ljunggren, Marcos Ubeda, Sharon Vaughn, Henrik Wikström

5. All We Are

Artist: State of Drama

Låtskrivare: Göran Werner, Sanken Sandqvist, Emil Gullhamn, Sebastian Hallifax

6. En enkel sång

Artist: CajsaStina Åkerström

Låtskrivare: CajsaStina Åkerström

7. Busy Doin’ Nothin’

Artist: Ace Wilder

Låtskrivare: Ace Wilder, Joy Deb, Linnéa Deb

8. Around the World

Artist: Dr. alban & Jessica Folcker

Låtskrivare: Dr. alban, Jakke Erixson, Karl-Ola Kjellholm

  

Deltävling 4: Örnsköldsvik 22/2

1. Blame It On The Disco

Artist: Alcazar

Låtskrivare: Fredrik Kempe, David Kreuger, Hamed "K-One” Pirouzpanah

2. Fight Me If You Dare

Artist: I.D.A

Låtskrivare: Albin Nicklasson, Nicklas Laine, Louise Frick Sveen

3. Hollow

Artist: Janet Leon

Låtskrivare: Karl-Ola Kjellholm, Jimmy Jansson, Louise Winter

4. Raise Your Hands

Artist: Ammotrack

Låtskrivare: Jari Kujansuu, Thomas Johansson, Calle Kindbom, Mikael de Bruin

5. Hela natten

Artist: Josef Johansson

Låtskrivare: Peter Boström, Thomas G:son, Josef Johansson, Peo Thyrén

6. Ta mig

Artist: Linda Bengtzing

Låtskrivare: Nicke Borg, Jojo Borg Larsson

7. En himmelsk sång

Artist: Ellinore Holmer

Låtskrivare: Ellinore Holmer, Vanna Rosenberg, Åsa Schmalenbach, Josefina Sanner, Henrik Wikström, Amir Aly

8. Natural

Artist: Anton Ewald

Låtskrivare: John Lundvik

    

FAKTA

Deltävling 1 1/2: 20.00-21.30

Deltävling 2 8/2: 20.00-21.30

Deltävling 3 15/2: 20.00-21.30

Deltävling 4 22/2: 20.00-21.30

Andra chansen 1/3: 20.00-21.30

Final 8/3: 20.00-22.00

Kanal: SVT1 och SVT Play