Det är en grundläggande insikt att det behövs en kombination av åtgärder för att bryta den organiserade kriminalitets inflytande. Hårdare straff och fler poliser behövs men forskning visar att det inte räcker. Satsning på socialsekreterare, uppgraderad välfärd och bättre skola och andra sociala satsningar behövs också. Rikspolischefen är tydlig, polisen klarar inte detta på egen hand. Ändå ser vi inga förslag om detta.
Ändå fortsätter ministrar och politiska partier att tävlar med varandra att kalla till presskonferens med besked om allt mer ”hårda tag”. Av högeroppositionen kan man kanske inte förvänta sig något annat. Men med tanke på statsministerns löfte om att vända på alla stenar borde åtminstone regeringen ta rikspolischefens vädjan på allvar.
Peter Rosholm, socialdemokrat
LÄS MER: Polischefen: Ett synnerligen allvarligt läge
Kommentarer
Kommentera artikeln
Vad tycker du? Här nedan kan du kommentera artikeln via tjänsten Ifrågasätt. Märk väl att du behöver skapa ett konto och logga in först. Tänk på att hålla god ton och att inte byta ämne. Visa respekt för andra skribenter och berörda personer i artikeln. Inlägg som bedöms som olämpliga kommer att tas bort och GP förbehåller sig rätten att använda kommentarer i redaktionellt innehåll.