Alla ni som röstade på KD, SD, M och L, jag hoppas att ni tar ansvar nu. För att Sverige avvecklar sin miljöpolitik och riskerar att inte nå miljömålen. För vad? För att ni ska få några ören, kanske någon krona lägre bränslepriser.
Jag hoppas att det känns bra gentemot den kommande generationen. Att detta skulle vara en satsning för barnfamiljer och de med låga inkomster är ett hån. De med lägst inkomster äger ingen bil. Detta gynnar bara de rika, med fokus på sin egen plånbok. Igen.
Så jag hoppas att ni tar ansvar för detta, för det är er förtjänst att vi har det styre vi har. Själv skäms jag, å era vägnar, inför våra barn.
Jenny
LÄS OCKSÅ: Tidöpartierna överens om reduktionsplikten – billigare bensin
LÄS OCKSÅ: Därför hotar SD regeringen – gång på gång
LÄS OCKSÅ: Det är S Trump-retorik som är ett demokratiproblem
Kommentarer
Kommentera artikeln
Vad tycker du? Här nedan kan du kommentera artikeln via tjänsten Ifrågasätt. Märk väl att du behöver skapa ett konto och logga in först. Tänk på att hålla god ton och att inte byta ämne. Visa respekt för andra skribenter och berörda personer i artikeln. Inlägg som bedöms som olämpliga kommer att tas bort och GP förbehåller sig rätten att använda kommentarer i redaktionellt innehåll.