För två månader sen blev jag attackerad av en lösspringande pitbull-liknande hund och blev svårt biten i armen. Jag fick åka till akuten, fick stelkrampsspruta, blev sydd och fick antibiotika. Än i dag får jag åka till vårdcentralen två gånger i veckan och få såret rengjort och omlagt. Jag har fått hela sommaren förstörd.
Rasen är förbjuden i Norge och Danmark samt många andra länder. Varför inte i Sverige? Det måste ju finnas en anledning till att den är förbjuden. Jag vill inte höra att en sådan hund är snäll, och inte farlig. Säg inte att det bara beror på dålig uppfostran. Rasen är avlad som kamphund, och det sitter i generna.
Jag har blivit jagad, utskälld och påhoppad av andra hundar när jag varit ute och sprungit eller cyklat, men inte så illa biten. Det får vara nog nu. Håll era hundar ordentligt bundna eller inomhus.
Vi ska inte behöva begränsa vår frihet på grund av aggressiva hundar. Den som inte kan hålla sin hund när den drar har skaffat en för stark hund. Kanske borde man införa en sorts "körkort" för hundägare.
Janne
LÄS OCKSÅ: Så väljer du den perfekta familjehunden
LÄS OCKSÅ: Fyra tips till dig som vill adoptera hundar utan hem
LÄS OCKSÅ: Bussade kamphund på man – hunden bet tag i skrevet
Kommentarer
Kommentera artikeln
Vad tycker du? Här nedan kan du kommentera artikeln via tjänsten Ifrågasätt. Märk väl att du behöver skapa ett konto och logga in först. Tänk på att hålla god ton och att inte byta ämne. Visa respekt för andra skribenter och berörda personer i artikeln. Inlägg som bedöms som olämpliga kommer att tas bort och GP förbehåller sig rätten att använda kommentarer i redaktionellt innehåll.