Hjältar och hjältinnor finns vid Lilla Amundöns bad för funktionshindrade! Efter att frekvent ha badat vid detta underbara ställe kan jag glatt konstatera att så många hjältar och hjältinnor på en och samma plats har jag aldrig tidigare sett.
Först och främst tänker jag på alla ni medmänniskor, som har drabbats av grava funktionshinder. Hur ni på ett mycket livsbejakande sätt förhåller er till livet. Det har gett mig energi i kampen att hantera min svåra och kroniska nervsmärta, som ingen medicin i längden biter på.
Vidare tänker jag på de personliga assistenterna, som på ett fantastiskt sätt med kärlek och omsorg månar om sina brukare.
Slutligen finns hjältar och hjältinnor bland den professionella personalen. Feriearbetare, hjälpare och badvärdar gör sitt bästa i alla lägen för att vi besökare skall trivas, trots våra fysiska och psykiska begränsningar. Ett nog så utmanande arbete emellanåt. Ett stort och innerligt tack för ert fina och värdefulla arbete.
Önskar er alla en fortsatt solig och skön sommar!
Katarina
Kommentarer
Kommentera artikeln
Vad tycker du? Här nedan kan du kommentera artikeln via tjänsten Ifrågasätt. Märk väl att du behöver skapa ett konto och logga in först. Tänk på att hålla god ton och att inte byta ämne. Visa respekt för andra skribenter och berörda personer i artikeln. Inlägg som bedöms som olämpliga kommer att tas bort och GP förbehåller sig rätten att använda kommentarer i redaktionellt innehåll.