Efter den norska regeringens beslut att inte ge mer ekonomiskt stöd till Norwegian permitterar nu flygbolaget ytterligare 1 600 anställda.
"Efter dagens nedslående besked från den norska regeringen har vi inget annat val än att permittera ytterligare 1600 medarbetare på Norwegian och parkera 15 av de 21 planen vi har haft i luften den senaste tiden", säger Norwegians koncernchef Jacob Schram i ett pressmeddelande.
Innan coronakrisen hade flygbolaget över 10 000 anställda. Men nu har antalet reducerats till cirka 600 medarbetare.
Norwegian minskar också kraftigt sina inrikesflygningar i Norge. Kunder som redan har beställt biljetter kommer därför att påverkas, enligt Schram.
"Vi ska göra allt vi kan för att erbjuda berörda kunder alternativa resor och jag vill verkligen beklaga den här situationen. Alla berörda kunder kommer att få besked direkt av oss", säger Schram.
Kommentarer
Kommentera artikeln
Vad tycker du? Här nedan kan du kommentera artikeln via tjänsten Ifrågasätt. Märk väl att du behöver skapa ett konto och logga in först. Tänk på att hålla god ton och att inte byta ämne. Visa respekt för andra skribenter och berörda personer i artikeln. Inlägg som bedöms som olämpliga kommer att tas bort och GP förbehåller sig rätten att använda kommentarer i redaktionellt innehåll.