45 personer i Borås är enligt stadens egen undersökning i akut hemlöshet fler än någonsin tidigare. Till Borås stads akutboende får hemlösa endast komma under natten.
– Vi hör och ser att människor hänvisas till att vara utomhus hela dygnet när vi själva inte vill vara det, säger oppositionsrådet Anette Carlson (M).
Moderaterna vill inrätta värmestuga
Moderaterna vill nu skyndsamt inrätta en värmestuga dit hemlösa kan gå under dagen.
– Vi tänker i form av någonstans att kunna vara och värma sig. Om det är via föreningslivet, om det är via någon av våra kyrkor eller kommunen, första frågan är vad görs och vad som behöver göras, säger hon.
I ett pressmeddelande skriver Moderaterna att det ska vara en akut lösning på hemlöshet och att det ska finnas möjlighet att äta, värma sig och känna sig trygg. Enligt förslaget ska den vara öppen under de kallaste vintermånaderna.
Men det finns ju redan träffpunkter att gå till på dagarna?
– Ja, men vi har ställt frågan om vilka insatser och vilka möjligheter att upprätta en värmestuga som finns. Finns det så kan man hänvisa till det, säger Anette Carlsson.
Skickat brev till kommunalrådet
Så ni har inte kollat om det finns redan?
– Nej, vi har mer låtit oss inspireras av Malmö som har en sådan här värmestuga som man öppnar upp.
– Vi får till oss att man inte har någonstans att vara. Träffpunkten har öppet till fyra, kanske fem, men de tre timmarna fram till åtta, vad gör man då?
Moderaterna har skickat ett brev till kommunalråd Ylva Lengberg (S) där man frågar om vilka insatser som görs och vilka möjligheter det finns för att snabbt öppna en värmestuga.
LÄS OCKSÅ: Nobelpristagare sjuka – hemlösa får lyxiga maten
LÄS OCKSÅ: ”Jag sover hellre på en toalett än på härbärget”
LÄS OCKSÅ: Socialchefen om kritiken mot härbärget: ”Vi tar åt oss”
Vill du veta mer om hur GP arbetar med kvalitetsjournalistik? Läs våra etiska regler här.
Kommentarer
Kommentera artikeln
Vad tycker du? Här nedan kan du kommentera artikeln via tjänsten Ifrågasätt. Märk väl att du behöver skapa ett konto och logga in först. Tänk på att hålla god ton och att inte byta ämne. Visa respekt för andra skribenter och berörda personer i artikeln. Inlägg som bedöms som olämpliga kommer att tas bort och GP förbehåller sig rätten att använda kommentarer i redaktionellt innehåll.