Frölunda utan riktig glöd Frlölundas förlust mot Modo.
Frölunda har plötsligt bara fyra poäng ner till Modo som är under strecket.
– Men det är fortfarande upp till oss själva.
Relaterat
Artikelserie
- TIDIGARE:
- Fansen: "Dahlén gör inte sitt jobb" 2010-01-26
- "Tänker inte sparka Dahlén" 2010-01-25
- Kudroc ångerfull efter hotet 2010-01-25
Frölundas tränare Ulf Dahlén såg av naturliga skäl dyster ut. Minerna var inte muntrare hos spelarna.
Plötsligt är laget farligt nära att hamna under det streck som avgör vilka som får spela slutspel.
– Vi hade en annan målsättning när säsongen började. Men det är skitsamma nu. Vi ska ta oss till slutspel.
Frölunda tog ledningen i en orytmisk och lite hackig första period som stördes av massvis med utvisningar. Halvvägs in i perioden får sveper dock energiske Fredrik Pettersson in en retur. Målet gav ändå inte den energikick som det kanske borde ha gjort.
Modo tog sig istället tillbaka in i matchen i andra perioden och Frölunda såg tamt och håglöst ut.
I början av tredje fick Frölunda ett litet tryck men det var Modo som kunde avgöra med två mål på tre minuter i mitten av perioden.
– Vi var inte tillräckligt desperata. Vi har pratat om att vi måste kriga men det var först vid 1-3 som vi blev desperata, sa Dahlén.
Och kanske var just 1-3-målet lite typiskt för matchen och Frölundas flyt. Modos Marco Tuokko rensade en puck som flipprade på ett antal ben innan den gled fram till en fri Mats Zuccarello-Aasen som elegant rundade Honken Holmqvist.
Ulf Dahlén konstaterade också att Modo är ett annat lag med Peter Forsberg. Vilket också statistiken visar. Med Foppa har laget bara två förluster på elva matcher.
– När Peter får pucken blir det alltid konstruktivt.
På tisdag åker Frölunda upp till Sundsvall för ytterligare en streckmatch mot Timrå.
Vad ska ni göra innan dess?
– Jag vet inte. Jag måste sova på saken. Men vi måste jacka upp oss när vi möter Timrå.
Matchen avslutades med ett jättebråk som startades med ett onödigt sent skott av Niklas Andersson.
Det drog igång en kubbning med spelarna på isen. Eftersom Modo hade en spelare utvisad tyckte Morten Madsen att han skulle förstärka sitt lag och hoppade in på plan från avbytarbåset. Och så gör man inte.
Så då gjorde Frölundas Kristian Kudroc detsamma, liksom Modos Dan Hinote.
Bråket slutade med att Kudroc låg kvar på isen. Efteråt hävdade han att Hinote försökt peta honom i ögonen.
Lagen möts igen om en vecka.
Kristian Kudroc skulle ge igen då.
Kanske vore det bättre om han fokuserade på att vinna matchen.























