Joel: "Jag skäms inte för laget"
Frölunda låste in sig i omklädningsrummet efter fiaskot mot Luleå.
Relaterat
- Vi hade ett bra snack, sa skadade lagkaptenen Joel Lundqvist som var den förste att öppna dörren.
Han satt på läktaren och såg sitt lag falla stort. Ingen angenäm plats för en ledare att befinna sig och känslorna var därefter.
- Jag skäms inte för laget, men det känns väldigt frustrerande att vi inte får ut det vi kan. Spelet hackar och stämmer inte, det gäller att vi får ordning på det.
Det var som vanligt när Frölunda mötte Luleå i Scandinavium. Hemmalaget dominerade stora delar av matchen, medan motståndarna gjorde målen. Luleå kan det där med igelkottförsvar och effektiva avslut. Det kan inte Frölunda.
- Det känns som om motståndarna har det lättare än vi just nu, sa Lundqvist.
För där var det också som vanligt. Indianerna fortsätter att uppträda nervöst och kraftlöst i försvarsarbetet. Och har samtidigt så förbenat svårt att få in pucken i motståndarnas kasse. Frölunda har de "detaljerna" att jobba med, som Ulf Dahlén brukar säga.
- Det är svårt att säga att man är nöjd efter 2–6, men det känns som att vi ändå gjorde en väldigt massa bra saker i dag. Det finns mycket att bygga vidare på, sa tränare Dahlén.
Lägg därtill de där onödiga utvisningarna som de ska sluta ta vilken match som helst, om man har hört eftersnacket och bortförklaringarna några gånger. Luleå gjorde två av sina mål när frölundaiterna spelade med reducerat manskap.
- De täcker väldigt mycket skott och ändå får vi igenom 34 stycken. Vi har väldigt bra chanser att göra mål, de har en bra målvakt men kanske vi inte riktigt täckte honom. Vi hade en klockren i stolpen i tredje perioden som kunde ändrat matchbilden och Niklas Andersson styrde en puck i målställningen. Men de är effektiva i powerplay, konstaterade Dahlén.
Det finns klara ljuspunkter. "Pebben" Axelssons spelförståelse och vårdade passningsspel är en njutning. Mikko Lehtonen gör sitt jobb med den äran och Jocke Andersson fortsätter att hålla målsinnet ungt och fräscht. Lägg därtill lite norsk frejdihet.
Karl Fabricius var tillbaka i Scandinavium, det var en speciell känsla och han var glad.
- Vi får vara glada att vi kommer undan första perioden med 1–1. Men i andra är vi initiativrika och Frölunda blir lite ängsliga. Efter det tycker jag att vi kontrollerar matchen.
Luleå ledde med 4–2 efter andra perioden, men Fabricius kände sig inte säker för det.
- Absolut inte. Jag har spelat i det där laget alldeles nyss och jag vet hur mycket hockey där finns. Det är laget som kan vända större underlägen än så.
Men inte i går. Fabricius var en av dem som såg till att hålla Frölunda nere.
































