Uruguay tänker stoppa Ghanas dröm
Ett stenhårt, murtätt uruguayanskt försvar mot en afrikansk utmaning.
Uruguay mot Ghana i kvartsfinal blir en match mellan två kontinenter, mellan två stilar och mellan två drömmar.
Det är fyra latinamerikanska lag i kvartsfinalerna.
Uruguay är ett.
– Latinamerika har spelat en stor roll i detta VM, säger coachen Oscar Tabarez.
– Men det är egentligen inte överraskande eftersom konkurrensen hos oss blir allt svårare.
En fråga i varje VM är:
När ska ett afrikanskt lag nå semifinal? Svaret kan bli fredagen den 2 juli 2010.
Det är då Ghana kan skriva fotbollshistoria och en afrikansk dröm som nu genomsyrar hela kontinenten kan bli sann.
Hammarbymålvakt
Men det blir ingen lätt uppgift. Ghana möter hårt motstånd och det gäller för Richard Kingson, den förre målvakten i Hammarby, att hålla tätt.
Framåt har exempelvis Diego Forlan och Luis Suarez gjort fem av Uruguays sex mål. Och bakåt har den tuffa defensiven inte släppt in mer än ett mål på fem matcher.
– Vi kommer att följa vår coach Oscar Tabarez intentioner och vi är säkra på att vi kommer att gå till semifinal, sade Diego Forlan.
Coachen själv berömmer Ghana som ett lag med stor potential.
– De är starka och framför allt snabba när de springer med boll, sade Oscar Tabarez på en sen presskonferens på torsdagskvällen.
Han tror också att Ghana kommit och kommer världseliten allt närmare:
– Man ser det framför allt på deras spelare under 20.
Men Uruguay är i kvartsfinal för första gången på 40 år och vill längre.
– Det blir allt svårare att besegra sin motståndare ju närmare man kommer finalen. Men vi ska försöka, säger Oscar Tabarez.


























































































