Det skulle bli en riktig drömstart på Gamla Ullevi för gästerna från Borås. Anders Randrup hittade fram till Daniel Gustavsson som frispelade Issam Jebali. Han gjorde inget misstag utan kunde rulla in 1–0 till Elfsborg efter endast tre minuters spel.
Frustrationen var tydlig efter det målet från Jörgen Lennartsson som skrek ut sina känslor. Ett par minuter senare föll Henrik Björdal efter en duell med Kevin Stuhr Ellegaard och skrek på straff – det gjorde han förgäves.
Elfsborg skulle även ”göra” 2–0 genom Per Frick men det målet vinkades helt korrekt av för offside. Offensivt hade Blåvitt det tufft i den första halvleken och skapade få heta målchanser. Sören Rieks fick bra skottläge men avslutet från distans gick rätt på Ellegaard.
Men kvitteringen skulle komma innan paus och det med fem minuter kvar av den första halvleken. Tobias Hysén spelade Elias Omarsson och Sebastian Eriksson kom stormandes på överlapp – då sköt Omarsson och skottet blev en perfekt passning till Hysén som på hockeymaner kunde styra in kvitteringen.
– Jag försöker egentligen bara få foten på bollen. Men det var gött att den gick in, säger han till C More och fortsätter.
– Vi spelar inte bra. Det är för dåligt tempo i passningsspelet och för dåligt tempo överlag. Vi måste rycka upp oss helt enkelt.
Jörgen Lennartsson och hans tränarteam gjorde överraskande ett byte redan i paus. Ut gick norrmannen Henrik Björdal och ersattes av Lawson Sabah – den snabbe ghananen imponerade i sitt inhopp.
Den andra halvleken var annars en frustrerad halvlek från många av spelarna i Blåvitt. Mix blev arg och fick gult kort, Lawson fick gult kort men argast av alla var Thomas Rogne som skällde ut domare Martin Strömbergsson och varnades.
En varning som innebär att han är avstängd i nästa omgång mot Norrköping.
Chanser att avgöra matchen och fixa tre poäng fanns från bägge lag. Bästa chansen för Elfsborg fick målskytten Issam Jebali men i bra läge missade han att placera in bollen.
Strax därefter var det Hyséns tur att få chansen men avslutet med vänsterfoten gick precis utanför. Men några fler mål blev det inte på Gamla Ullevi och Blåvitt införskaffade femte krysset på tio spelade matcher.
Den enda poängen var inte vad IFK Göteborgssupportrarna hade hoppats på. Efter matchen vädrade delar av hemmafansen sin frustration genom att bua ut Blåvittspelarna.
