Lewicki ångrar inget
– Klart jag blev glad. Jag känner ju fortfarande samhörighet med klubben, säger Oscar Lewicki.
Relaterat
Direkt till fotbollstabellerna
SENASTE NYTT SPORT
- 16:33
- 51-procentsregeln blir kvar (Sport)
- 16:30
- 51-procentsregeln blir kvar (Sport)
- 15:35
- Dubbelt Mercedes i kvalet (Sport)
- 15:02
- Brunströms andra ATP-titel (Sport)
- 13:57
- Skateboard invalt i RF (Sport)
- 13:51
- Terrorhot mot tysk fotbollsfest (Sport)
- 13:15
- Massa kraschade på träningen (Sport)
- 11:57
- Tredje gången gillt för Bayern? (Sport)
- 09:25
- Neymar på väg till Europa (Sport)
- 08:00
- Kvällen final blir en formidabel fröjd (Fotboll)
- 07:00
- Fantomer till havs (Sport)
- 05:17
- Alfredssons Ottawa utslaget (Sport)
- 24/05
- Fasth har häng på täten (Sport)
- 24/05
- Svenska femteplatser i hoppning (Sport)
- 24/05
- Fullt på sportbarerna (Sport)
- 24/05
- Oavgjort mellan Brage och Assyriska (Sport)
- 24/05
- Lyon tvingas till omspel (Sport)
- 24/05
- Hummels klar för finalen (Sport)
- 24/05
- Ordningen återställd - vann mot Island (Handboll)
- 24/05
- Svensk revansch på Island (Sport)
- 24/05
- Camilla Lennarth leder i Amsterdam (Sport)
- 24/05
- Sverige vann mot Island (Handboll)
- 24/05
- Sverige inledde VM-kvalet med seger (Sport)
- 24/05
- Förvirrat uttalande från Napoli-boss (Sport)
- 24/05
- Vranjes blir serbisk förbundskapten (Sport)
I måndags klev Oscar Lewicki och hans Häcken av Rambergsvallen som förlorare efter 1–2 i derbyt mot IFK Göteborg. Två dygn senare satt 19-åringen framför tv:n och jublade åt de tidigare lagkamraternas bragd på Santiago Bernabeu-stadion i Madrid.
– Jag känner och har tränat med alla spelare i Bayern Münchens trupp. David Alaba bodde i rummet bredvid mig under min tid i klubben och vi har fortfarande kontakt, säger Lewicki.
Du fick ett kontraktsförslag förra sommaren, men valde Hisingen och Häcken – ångrar du dig nu när Bayern är i Champions League-final?
– Inte alls. Jag trivs här och tycker att det har gått väldigt bra.
Förra sommaren kom Oscar Lewicki till Häcken som mittback – skolad i Bayern Münchens reservlag i tyska tredjedivisionen. En tuff miljö som präglat den unge skåningen som inte direkt gömt sig i de fem inledande allsvenska omgångarna. Lewicki har från en tillbakadragen mittfältsposition visat upp en mogen, aggressiv och kompromisslös palett.
– Spelet i Tyskland är väldigt fysiskt och det har jag med mig. Jag spelar tufft, men fair, förklarar han och berättar att det var en omställning att flytta upp ett steg i banan.
– Jag behövde tid att acklimatisera mig i balansrollen, men Peter (Gerhardsson) har haft tålamod och gett mig förtroende. Jag tycker jag har utvecklats mycket.
På vilket sätt?
– Jag har blivit bättre i beslutsfattandet, har inte så bråttom.
Tillsammans med Martin Ericsson och Dominic Chatto har Oscar Lewicki så här långt bildat ett av allsvenskans intressantaste centrala mittfält. Svårforcerat, kreativt och det nav Häckens defensiv och offensiv snurrar kring – inte minst tydligt i överkörningarna av Malmö och Mjällby.
– I slutet har det varit lite upp och ner, men vi har visat att vi har potential att tillhöra tabelltoppen, säger Lewicki som redan i går satte sig på bussen för de dryga 40 milen till Södertälje – eftermiddagsmatch mot Syrianska.
– Vi är lite osäkra på hur dom kommer att ställa upp så vi har fokuserat på vårt eget spel den här veckan, säger Häckentränaren Peter Gerhardsson.
Slutsatser efter derbyförlusten mot Blåvitt?
– Det var många olika faktorer som gjorde att vi inte vann den matchen – vårt passningsspel fungerade till exempel inte. Det måste vi förbättra.



































