Hett möte – igen
Stormatchen var full av småaktigheter. Några ville inte ta varandra i hand. Det var hån och provokationer. Och fotboll. Manchester United slog Liverpool med 2–1 (0–0).
Relaterat
Rivaliteten mellan städerna är urgammal. Allra mest märks den när två av den engelska fotbollens absoluta giganter brakar samman.
Den gamla soppan fick ny krydda i höstas. Då förolämpade Liverpools Luis Suarez Uniteds lagkapten Patrice Evra grovt.
Suarez dömdes skyldig till rasism och fick åtta matchers avstängning.
På Old Trafford på lördagen möttes de på nytt – och vi snackar inte om något kärt återseende.
Suarez nobbade Evras utsträckta näve.
– Jag kunde inte tro det. Jag kunde helt enkelt inte tro det. Han är en skam för Liverpool och borde aldrig få spela för klubben igen. Han kunde ha skapat ett upplopp. Det han gjorde var hemskt. Det gav matchen en hemsk start och det skapade en hemsk atmosfär, sade Uniteds manager Alex Ferguson till Sky Sports.
Dominobrickorna föll snabbt. Rio Ferdinand vägrade hälsa på Suarez. Stämningen när matchen väl blåstes igång var flera gånger infekterad och i pausen fick vakter och polis hålla isär spelare från att ryka ihop i spelargången.
Direkt efter matchen firade Evra segern våldsamt och provokativt bara några meter från Suarez och cirkusen drog igång igen.
Matchen?
Jämn under första halvlek, men två snabba individuella prestationer av Wayne Rooney gav United poängen som förde klubben förbi Manchester City och upp i topp i Premier league-tabellen.
Suarez, av alla, gav Liverpool hopp med reduceringen i slutet.
Manchester City återtar förstaplatsen vid seger i söndagens bortamatch mot Aston Villa. United är en poäng före.
I kampen om fjärdeplatsen, den som ger kval till Champions league, hette vinnaren Arsenal – tack vare en legendar som troligen gjorde både sin sista match och sitt sista mål för klubben.
På tilläggstid tryckte Thierry Henry in 2–1 borta mot Sunderland.
Samtidigt föll Chelsea borta mot Everton med 0–2 och ökade pressen på tränaren André Villas-Boas.
I botten tog Blackburn (3–2 mot Queens Park Rangers) och Wigan (2–1 mot Bolton) viktiga segrar. (TT)







































