"Inga stjärnor till den svenska damligan"
USA:s förbundskapten Pia Sundhage är inte speciellt oroad över att WPS-ligan ställer in.
Relaterat
– På kort sikt är det inte negativt, det innebär att vi får fler dagar tillsammans, säger hon.
Olyckligt för damfotbollen i stort, men det grusar inte USA:s OS-satsning, det menade Pia Sundhage när GP fick tag på henne i Philadelphia i går på eftermiddagen. Hon berättar att den kommande tiden ändå blir hektisk.
– Jag kommer att sitta i en hel del telefonmöten, vi måste bestämma hur vi på bästa sätt löser det faktum att landslagsspelarna går miste om ett tiotal matcher inför OS på grund av att ligan lägger ner. Men det går att ha ett bra landslag utan att ha en liga, så är det bland annat i Kina, Australien, Nordkorea och så har det varit under flera år i USA, säger hon.
Hon tog över det amerikanska landslaget 2008, då fanns det inte heller någon liga. Pia Sundhage fick åtta månader på sig att bygga ett konkurrenskraftigt lag inför OS i Peking. Det slutade med guld och året därpå drog WPS-ligan igång igen efter att ha legat nere sedan 2003.
– Den gången visste jag exakt förutsättningarna när jag tackade ja till jobbet. Nu kom det lite mer överraskande och det är lite stressande att jag inte har någon planering från april och fram till OS i London. Men det är det jag ska försöka lösa på bästa sätt de kommande veckorna. Det är svårt att hitta internationellt motstånd, jag antar att vi får möta grabbar en del bland annat.
Bakgrunden till att amerikanska proffsligan ställdes in var dålig ekonomi och att ligan tvingas fokusera på en rättslig strid med förre klubbägaren Dan Borislow, som flyttade en av WPS-klubbarna, Washington, till Florida.
Är damallsvenskan ett alternativ för de amerikanska landslagsspelarna?
– De gör som de vill, men jag tror inte att ni kommer se en enda av dem i Sverige. De har väldigt bra förutsättningar i USA och är lojala mot sin arbetsgivare, förbundet. Däremot kanske några av de utländska proffsen dyker upp. När det snackas alternativ till WPS-ligan finns det en stor respekt för den tyska och den svenska ligan. Även Lyon är populärt.
Du säger att det är olyckligt i stort för damfotbollen att WPS-ligan ställs in, kan du utveckla det?
– När du är ung är det för många en dröm att få bli proffs i USA. Det är synd att tjejerna inte kan ha den just nu. Dessutom tror jag att man utvecklas både som människa och spelare om du befinner dig i en mångkulturell miljö. Titta på Chelsea, Milan eller vilken stor herrklubb som helst. Nu tvingas mina spelare träna tillsammans med och mot amerikaner. Det är lite synd.







































