Mascherano klar för Barca
Ännu en pusselbit i transferkarusellen kring Zlatan Ibrahimovic har fallit på plats.
Relaterat
Artikelserie
- LÄS MER:
- Zlatan: "Pep tog glädjen ifrån mig" 2010-08-28
- Han valde mellan Barca och Milan 2010-08-27
- "Ibra är inte med i Barcelonas lag inför premiären 2010-08-28
Liverpool bekräftade i dag på sin hemsida att de har kommit överens med FC Barcelona om en försäljning av sin defensiva mittfältare Javier Mascherano.
– Affären blir av om Mascherano klarar av läkarundersökningen. Han kommer till Barcelona i helgen, säger klubben i ett uttalande.
Priset för argentinaren är än så länge okänt. I spansk och engelsk press cirkulerar uppgifter kring en summa på drygt 20 miljoner euro.
26-åringen blir Barcelonas tredje nyförvärv i sommar efter anfallaren David Villa och försvararen Adriano Correia. Han är värvad som ersättaren för Yaya Toure som gått till Manchester City.
Barcelona har tidigare under sommaren haft stora ekonomiska problem då klubben bland annat fick låna pengar för att betala ut spelarlöner. När klubben nu kostar på sig ett nyförvärv i mångmiljonklassen ökar det sannolikheten för att en försäljning av Zlatan Ibrahimovic är nära förestående.






































