Johansson såld – på Gais
I ett bedrövligt Gais har Erik Johansson varit det lysande undantaget. Många tvivlar på att mittbacken spelar för klubben nästa säsong.
Relaterat
Direkt till fotbollstabellerna
SENASTE NYTT SPORT
- 24/05
- Fasth har häng på täten (Sport)
- 24/05
- Svenska femteplatser i hoppning (Sport)
- 24/05
- Fullt på sportbarerna (Sport)
- 24/05
- Oavgjort mellan Brage och Assyriska (Sport)
- 24/05
- Lyon tvingas till omspel (Sport)
- 24/05
- Hummels klar för finalen (Sport)
- 24/05
- Ordningen återställd - vann mot Island (Handboll)
- 24/05
- Svensk revansch på Island (Sport)
- 24/05
- Camilla Lennarth leder i Amsterdam (Sport)
- 24/05
- Sverige vann mot Island (Handboll)
- 24/05
- Sverige inledde VM-kvalet med seger (Sport)
- 24/05
- Förvirrat uttalande från Napoli-boss (Sport)
- 24/05
- Vranjes blir serbisk förbundskapten (Sport)
- 24/05
- Bouldwin tar över Telge basket (Sport)
- 24/05
- Niklas Persson till Rapperswil (Sport)
- 24/05
- Nygren lämnar Färjestad direkt (Sport)
- 24/05
- Svenskar i uppvisningsmatch (Sport)
- 24/05
- Porto-stjärnor till Monaco (Sport)
- 24/05
- Midnattsloppet fulltecknat (Sport)
- 24/05
- Sahlin vill ta plats i riksidrotten (Sport)
- 24/05
- Gibraltar tar plats i Uefa (Sport)
- 24/05
- Slut mellan Gais och Wanderson (Fotboll)
- 24/05
- Toppen mot botten i cupfinalen (Sport)
- 24/05
- AIK:s Lundholm avstängd åtta matcher (Sport)
- 24/05
- Jürgen Klopp - ett galet tränargeni? (Sport)
– Som det ser ut nu så kommer jag nog att göra det, säger huvudpersonen själv.
Den forne mittfältaren har gjort en stark säsong i mittförsvaret, samtidigt som Gais är på väg ned i Superettan. Klubben har heller inte gjort någon hemlighet av att man behöver sälja spelare för att rädda ekonomin. I det läget lär Erik Johansson vara den spelare som lockar flest intressenter.
– Jag har två år kvar på mitt kontrakt, men kan man bli såld för en bra peng så kan ju det göra otroligt stor nytta för klubben. Vi får se efter säsongen.
Innan den är slut återstår åtta omgångar och med bara en seger på 22 matcher krävs ett mirakel om Gais ska spela allsvenskt nästa år.
– Självklart tror man på det och hoppas att fansen står bakom oss. Och det gör de, säger Johansson.
Inte bara resultaten har gått emot Gais den här säsongen. I somras hade laget en tuff period då det spekulerades vilt kring dåvarande tränaren Alexander Axéns framtid. Han ersattes av 67-årige Jan Mak, som inte varit huvudtränare för ett allsvenskt lag sedan 1980-talet. Resultatet? En poäng på fem matcher.
Officiellt lämnade Axén jobbet frivilligt, men vad som verkligen hände vet nog bara Gais ledning och tränaren själv.
– Det var ganska rörigt och dålig information. Han var en jävligt bra tränare. Jag tycker han borde fått chansen att köra färdigt säsongen, säger Erik Johansson.
Gais står nu inför det som kan bli det sista blåvitt-derbyt på länge. Åtminstone i allsvenskan. I morgon är Erik beredd att ta ett stort ansvar på planen.
– Det kommer bli krig där ute. För oss är det en stor chans att återupprätta vår heder.
Och trots att 23-åringen bara varit i Gais sedan förra året, poängterar han vikten av klubbkänsla. Något han själv säger att han fick väldigt snabbt – mycket tack vare sitt första Göteborgsderby. En match som Erik själv avgjorde.
– Att få avgöra ett derby så tidigt i sitt nya lag var verkligen en ära. Jag förstod knappt själv hur stort det var, säger han och fortsätter:
– Jag tränade några fotbollsklasser i Falkenberg när jag bodde där, hela kullen var uppe och kollade. Det var en stor känsla att få dela det med dem.
Hur går det i morgon?
– Det hade varit trevligt med en repris på 1–0 och få nicka in en hörna på slutet, säger Gais bäste spelare 2012.




































