Platt fall för GFC
Kopparbergs/Göteborg FC gjorde en riktig plattmatch. Och AIK kunde ta säsongens andra seger.
– Det saknades passion därute, säger tränaren Torbjörn Nilsson.
Relaterat
Direkt till fotbollstabellerna
SENASTE NYTT SPORT
- 10:29
- Robben stal showen på Wembley (Sport)
- 10:16
- Svanstedts stjärna utan svagheter (Sport)
- 09:32
- Riksidrottens ordförande omvald (Sport)
- 09:13
- Supertalang till Barcelona (Sport)
- 05:45
- New York Rangers utslaget (Sport)
- 25/05
- Klopp gratulerade Bayern (Sport)
- 25/05
- Robbens tagg i hjärtat är borta (Fotboll)
- 25/05
- Robben stal showen på Wembley (Fotboll)
- 25/05
- Skräll i Spring Cup (Sport)
- 25/05
- Svensk förlust i Serbien (Sport)
- 25/05
- Jitex saknade allt – utom en plan (Fotboll)
- 25/05
- Ny seger av Aregawi (Sport)
- 25/05
- Sverige får kvala vidare (Sport)
- 25/05
- Skilda världar för Almgren och Schough (Fotboll)
- 25/05
- Stahre underkänner gräset (Fotboll)
- 25/05
- Bayern München Champions League-mästare (Fotboll)
- 25/05
- Camilla Lennarth leder i Amsterdam (Sport)
- 25/05
- Robben stal showen på Wembley (Sport)
- 25/05
- Tredje gången gillt för Bayern? (Sport)
- 25/05
- Tredje gången gillt för Bayern? (Fotboll)
- 25/05
- Amb över VM-gränsen (Sport)
- 25/05
- Sverige föll i slutsekunderna (Sport)
- 25/05
- V75-dubbel till Johnny Takter (Sport)
- 25/05
- Uddamålsförlust för Sverige (Handboll)
- 25/05
- Bakgrund: 51-procentsregeln (Fotboll)
Egentligen borde göteborgskorna inte ha lämnat Skytteholms IP utan att ha gjort ett enda mål. För chanser saknades verkligen inte.
Christen Press hade två jättebra lägen i första halvlek (en i stolpen). Olivia Schough, Sara Lindén och framförallt inhopparen Linnea Liljegärd hade varsitt friläge under den ursinniga forceringen i slutet.
Men bollen ville inte gå in.
– Jag tycker att vi ska ha bättre utdelning med tanke på chanserna och spelet. Men så här är det i fotboll ibland. AIK blev enormt taggade av att ta ledningen och kämpade verkligen, säger Göteborgs lagkapten Stina Segerström.
Det var Stina Segerström som orsakade straffen i mitten av första halvlek, som AIK kunde göra matchens enda mål på.
– Jag har orsakat många straffar i mina dagar, men den här var väldigt hård dömd. Jag var bra irriterad på domaren efteråt. Jag tycker att di sprang skuldra mot skuldra, och dessutom nuddade jag bollen. Nej, frågar du mig, så skulle det inte ha varit straff, säger hon.
AIK strider för sin fortsatta allsvenska existens, och laget spelar fysiskt och är bra på att krympa ytorna. Dessutom storspelade den före detta Göteborgsspelaren Susanne Nilsson i AIK-målet.
Det hjälpte inte ens att Göteborg mot slutet endast hade två spelare i försvaret. Trycket framåt gav inte utdelning.
– Senast mot Kristianstad var vi så bra. Och så detta… Jag begriper inte varför. Passionen saknades, och man måste ”hata” sin motståndare. Det är sådana saker som ger motivation. Men jag får rannsaka mig själv också – kanske var jag för loj på bänken? Jag har ingen förklaring till varför vi inte kunde göra bättre ifrån oss, säger Torbjörn Nilsson.
Stina Segerström:
– Tabellen är ingen rolig läsning. Men vi får försöka göra det bästa som går av de återstående matcherna, och kanske redan nu börja tänka lite långsiktigt.



































