Ljusning för Lund
Trots korsbandsskadan – Erik Lund kan vara på väg tillbaka i spel.
– Vi gör ett allvarligt försök och ser om det funkar ändå, säger Blåvitts sjukgymnast Fredrik Larsson.
Relaterat
Direkt till fotbollstabellerna
SENASTE NYTT SPORT
- 16:08
- Maharajah missar Elitloppet (Sport)
- 15:55
- Riksidrottsstyrelse riskerar bakslag (Sport)
- 15:51
- Uefa tar krafttag mot rasism (Sport)
- 15:30
- Svanstedts stjärna utan svagheter (Sport)
- 15:17
- Rio Ferdinand förlänger med United (Sport)
- 14:36
- CL-finalen i Berlin 2015 (Sport)
- 14:24
- Gais-basens kritiska brev (Fotboll)
- 14:21
- Per Ledin skrev på för Luleå (Sport)
- 14:14
- Finalen som delar Tyskland på nytt (Sport)
- 14:08
- Schelin kan ta historisk trippel (Sport)
- 13:51
- Oklart när Bakircioglu är tillbaka (Sport)
- 13:46
- Torstenson spelar inte Nettbuss Open (Handboll)
- 13:29
- OS-guldmedaljörer till DN-galan (Sport)
- 13:26
- 20.45: "Jag har gjort min bästa säsong" (Sport)
- 12:24
- Odén hoppas få chansen i VM-kvalet (Sport)
- 12:15
- Tomas Svensson hyllas (Sport)
- 11:30
- Åtta grekiska klubbar nekas licens (Sport)
- 10:37
- Damarenor behöver rustas upp (Sport)
- 10:18
- 19.00: "Hur jag tänker vet inte ens spelarna" (Fotboll)
- 10:11
- Amerikansk guard förstärker LF (Sport)
- 08:12
- Säkerheten höjs i America's Cup (Sport)
- 07:41
- James säkrade segern i slutsekunden (Sport)
- 06:00
- Stödgala först i höst (Fotboll)
- 05:56
- Pittsburgh en seger från semifinal (Sport)
- 00:09
- Sedinarnas tränare sparkad (Sport)
Erik Lund spelade premiären mot Syrianska i mars men petades efter ett misstag och har sedan dess blivit kvar på bänken, men med skadesituationen i Blåvitts backlinje öppnade sig möjligheten för en ny chans. Då slet han sönder korsbandet dagen före omstarten av allsvenskan efter EM-uppehållet och säsongen bedömdes vara över.
Men nu öppnar IFK:s medicinska team för att Erik Lund kan vara tillbaka bara inom några veckor. Korsbandet är inte helt av och rehabträningen har gått så bra att de valt att prova att få honom spelklar utan operation.
– Det är en väldigt clean skada. Knäet funkar till 90 procent, det är tio procent som fattas i rotationsmoment och maxmoment. Vi ger det en, en och en halv vecka till och ser om det funkar, säger Fredrik Larsson.
På onsdagens träning körde sjukgymnasten maxtester med Robin Söder, som beräknas vara tillbaka i spel mot Syrianska. På fredag tränar han för fullt för första gången efter lårskadan.
Daniel Sobralense klev av träningen efter en halvtimme med en krånglande ljumske. Joel Allansson tvingades utgå i U21-matchen i måndags med känning i höften men det är problem han haft tidigare och som brukar släppa efter två dagar.
Kjetil Waehler tränade fortfarande på egen hand men förhoppningen är fortfarande att även han ska vara spelklar mot Syrianska på tisdag.


































